Svět knihy Plzeň 2020 poodhaluje program. Na co se těšit?

13.08.2020

Pandemie se bolestivě zakousla do našich literárních plánů. Zrušila mimo jiné pražský veletrh. Přípravy na ten plzeňský jsou však v plném proudu! Svět knihy do západočeské metropole zavítá už 25. a 26. září 2020. DEPO2015 už potřetí ožije literaturou, zajímavými setkáními a knihami za veletržní ceny. Nechte se nalákat první pozvánkou na to, co nás čeká.

Jaroslav Rudiš se na plzeňský Svět knihy podívá už podruhé. Loni uváděl předpremiéru filmu Národní třída, který vznikl podle jeho stejnojmenného románu. A ani tentokrát nebude spisovatelova návštěva obyčejná. V rámci scénického čtení s hudebním doprovodem představí Rudiš úryvky ze svého prvního německy psaného románu Winterbergova poslední cesta. Doprovodí ho klávesista Jiří Hradil, člen kapel Kafka Band, Tata Bojs a Lesní zvěř.

Novinář Petr Fischer si posvítil na dobu koronavirovou, která nám všem pořádně zkřížila plány. V knize Byla tohle krize? vede pomyslné dialogy a filozofy i politiky a zachycuje proměnu, kterou jsme si jako společnost prošli. V Plzni bude o svých úvahách diskutovat s Josefem Šlerkou, Jiřím Přibáněm a Zdeňko Pavelkou.

Mám klid ve svém svědomí,“ napsala do svého posledního dopisu Milada Horáková. Historik Jan Synek z Ústavu pro studium totalitních režimů pak právě touto větou pojmenoval svou novou publikaci o Horákové. Vysvětluje v ní důvod, proč se tato politička stala součástí vykonstruovaného procesu, proč byla zatčena, a nakonec i odsouzena. Na prezentaci knihy o Miladě Horákové se tak pravděpodobně dozvíte důležité střípky z života političky, od jejíž popravy letos uplynulo 70 let.

Děj knihy Divadlo světa nás přenese do Prahy na začátku 18. století. Hlavní hrdina, syn stavebního mistra Slávek, provází čtenáře barokním městem, životem a seznámí je se velikány našich dějin. Zdá se, že Divadlo světa už víc české ani být nemůže. Knihu však překvapivě napsala Francouzka. Anne Delaflotte Mehdevi přijede do Plzně poodhalit, co stojí za její náklonností k Česku a k Praze.

Dětské pořady - na ty nás užije! I v letošním programu Světa knihy Plzeň si malí čtenáři se zálibou v příbězích vyberou. Čeká nás například workshop o severské literatuře, křest Písmenkové polívky - knihy pro prvňáčky, představení vtipných pohádek Metamorfórky. Zjistíme, jak šel čas s draky v literatuře v pořadu O dracích a lidech, a dojde i na pořádný rachot v Rockových příbězích pro malé rebely.

Nejde mluvit o českých blogerech a blogerkách a nezmínit Lucku a Nicole Ehrenbergerovy. Jejich blog A Cup of Style letos oslavil deset let a při této příležitosti vydává známá dvojice knihu. Z blogování se totiž sestry přesunuly například na YouTube, kde mají přes dvě stě tisíc odběratelů, na další sociální sítě nebo například do podcastového světa. Na besedě budou sestry mluvit o své cestě za sny a představí krom knížky také svůj nový motivační diář.

Další pozvánky z programu Světa knihy Plzeň vám představíme v příštím článku.