Svět knihy dětem aneb děti přijďte si číst, hrát i poslouchat

11.09.2023

Děti jsou vítanými návštěvníky Světa knihy. Proto je pro ně připraven bohatý program, který mohou absolvovat buď se svými učiteli nebo s rodiči a ty starší i samy. Každá věková kategorie si tu najde to své.

 Hned s otevřením bran areálu DEPO2015 se v pátek v 9 hodin ve Velkém sále odehraje zajímavé setkání určené žákům 1. stupně ZŠ. Barbora Klárová, autorka knihy Záludnosti těla, si bude s dětmi povídat o tom, co se děje v těle, když třeba škytá, svědí nebo chytne křeč. Na stejném místě, jen o hodinu později, bude spisovatelka, hudebnice a herečka Marka Míková mluvit o své knize Kluk v ohni, která dětem radí, jak čelit zlu, bojovat za dobrou věc a nevzdávat se. 

V Literárního stanu je na páteční devátou hodinu připraven workshop Fakescape: Dezinfombies věnovaný dezinformacím, jak je rozpoznat a jak se k nim postavit. Workshop proběhne formou hry a je určen žákům 2. stupně ZŠ. Pod hlavičkou Fakescape o hodinu později odstartuje další hra na téma dezinformace, tentokrát s názvem Zachraňte prázdniny! Program je určen studentům středních škol.

Zajímavé jistě bude i setkání s Olgou Stehlíkovou, oblíbenou autorkou knih pro děti a mládež, která v pátek v 11 hodin představí svůj román Mojenka. Program pro děti a mládež najdou návštěvníci také v Ateliéru. 

V pátek v deset hodin tu autor Vít Martin Matějka představí dobrodružnou sérii Klub klikařů a o hodinu později proběhne setkání s detektivkářem Jiřím Březinou, který bude mluvit o své knize pro děti Noční slunce. Páteční desátá i jedenáctá hodina bude na Terase patřit videohře Playing Kafka přibližující život a dílo Franze Kafky. Pro účast na tomto workshopu je třeba mít s sebou mobil nebo tablet. Den na Terase zakončí v 16 hodin setkání s autorkou Eliškou Mauleovou. Návštěvníci pátečního programu se mohou těšit také na několik autogramiád. 

Sobotní program pro děti odstartuje v deset hodin na Terase oblíbená autorka a ilustrátorka Galina Miklínová. Pod záštitou kampaně Rosteme s knihou tu povede workshop ke své knize Pohádky pro zlobivé bagry. Ve 12 hodin na stejném místě proběhne další workshop, tentokrát ke knihám Leo-fuj a Narodil se pes. Po debatě s ukrajinskou autorkou Salome Engibaryan (bude tlumočeno do češtiny) si děti budou moci vyrobit vlastního francouzského buldočka. Dvě hodiny po poledni přijde na Terasu plzeňský autor Aleš Hejna, aby dětem četl ze své knihy Z chlupaté deky a od patnácti hodin tu proběhne šicí dílna s výtvarnicí Evou Volfovou. V Literárním stanu se v sobotu hodinu po poledni představí návštěvníkům autorka knihy Tajemství Oblázkové hory a nového románu Bitva o diamant Bára Dočkalová. Sobotní program věnovaný dětem bude připraven i v Ateliéru, kde se v patnáct hodin bude konat prezentace nové knihy Evy Papouškové a ilustrátorky Galiny Miklínové Dnes nepůjdeš do školy. 

Autorky doplní divadelní soubor Ty-já-tr. I v sobotu bude možné získat autogram některých autorů a na venkovní ploše pak navštívit mezigenerační dílnu s kouzelnými čtecími seniory. Po celou dobu konání veletrhu Svět knihy bude dětem i velkým k dispozici Deskoherna Albi


Autorkou článku je Jana Marxtová