Středoevropský a východoevropský knižní trh se otevírá světu

12.05.2023

Trochu stranou hlavního veletržního ruchu, v pavilonu v nově zrekonstruovaném pavilonu Bohemia v horní části Výstaviště, se po dva dny budou setkávat nakladatelé, agenti a další profesionálové v oblasti literatury zajímající se o knižní dění ve střední a východní Evropě. V krásných prostorách budou probíhat prezentace, setkání a diskuse nad obchodními tématy.  

"Vybudování středoevropského a východoevropského centra pro prodej práv je náš nový projekt, který realizujeme za podpory Nadace PPF," řekl při slavnostním otevření centra ředitel veletrhu Svět knihy Praha Radovan Auer. 

"Chceme se stát zrcadlem literatury střední a východní Evropy. Oslovili jsme především národní instituty, chceme tu sdílet myšlenky a vybudovat respektované obchodní centrum. Jsem rád, že na naše pozvání reagovala řada zahraničních expertů, a budu se těšit z výsledků, které tu za dva dny vzniknou." Jana Tomas Sedláčková z Nadace PPF k tomu dodala: "Češi mají talent a jsou schopni obstát ve světové konkurenci, jen potřebují platformu, kde se mohou prezentovat. A proto vznikla myšlenka vytvořit centrum pro mezinárodní knižní trh. Věříme, že právě tato aktivita poskytne zázemí také k tomu, aby čeští autoři mohli proniknout na mezinárodní scénu." 

Pozvednutím číše byl projekt Central and East European Book Market zahájen a hned vzápětí začal program, v němž se jen v první den představí Česko, Ukrajina, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko, Litva a Rumunsko.