Souboj čtenářů 2019 - dobojováno a děti čtení stále baví...

03.06.2019

120 tříd, tedy kolem 3 000 dětí v šestých třídách a primách se letos pustilo do čtení. V rámci projektu Souboj čtenářů se děti učily porozumět textu, kriticky nad ním přemýšlet, dělat si z něj poznámkový blok a společně v týmu pracovat, aby ukázaly porotě, jak zvládly obsah soutěžních knížek. Porota prověřila dovednosti dětí těžkými otázkami a jako vítězové vzešli z letošního souboje čtenáři ze Šumperka (ZŠ 8. května), když se utkali v živém souboji na 25. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2019 v pátek 10. 5. se svými dalšími čtyřmi soupeři.

Zapeklité a zvídavě obtížné dotazy zodpovídaly kolektivy dětí s přehledem a často překvapivou přesností. Za své několikaměsíční úsilí si odnesly spoustu dárků včetně zápisníčků od tiskárny Graspo CZ, ale především zkušeností a čtenářských dovedností. Podívejte se na fotografie z finále.

Projekt, který v rámci kampaně Rosteme s knihou pořádá Svět knihy, s. r. o., oceňují hlavně učitelé, kteří svou třídu na souboj připravují. Ze ZŠ v Lomu se nám dostalo takovéto zpětné vazby: „Knížky opravdu děti zaujaly - ačkoliv jsme si jejich četbu rozdělili na kapitoly, někteří žáci přečetli knížku "na jeden zátah", protože chtěli vědět, jak je to dál, jak to dopadne.Četli se zájmem, zapisovali, kreslili literární postavy a povídali o tom, co je na příběhu zaujalo. Dokázali z příběhu vybrat to podstatné, plynule se vyjadřovat. Probíhalo to zcela přirozeně a s velkým zaujetím - co víc si učitel může přát.“

„Díky Vaší žánrově rozmanité volbě soutěžních knih si každý z žáků našel tu svou a opravdu četl. Někteří z nich zvládli přečíst knihy tři. Byla jsem potěšena, když se mě včera jeden z žáků zeptal, zda si smí knihu od školy odkoupit, přestože ji měl již přečtenou. Jednalo se o Prašinu. A dnes mě mile překvapily dvě dívky, které v hodině dílny čtení začaly číst Snížka, přestože již soutěž skončila. Ještě jednou děkuji za tuto krásnou soutěž. Budeme se s žáky těšit i na další ročníky,“ napsala paní učitelka z Tvrdonic.

VÝSLEDKY FINÁLOVÉHO SOUBOJE ČTENÁŘŮ 2019

umístění NÁZEV ŠKOLY body

1. místo Základní škola Šumperk, 8. května 63 108

2. místo Mendelovo gymnázium Opava 84

3. místo Gymnázium a SOŠ, Rokycany 79

4. místo ZŠ a MŠ Benešov nad Ploučnicí 75

5. místo Základní škola a Mateřská škola Cihelní, Karviná 55