Seznamte se s thrillerem

06.05.2019

Je nejpopulárnějším žánrem současnosti, čtenáři uctíván a kritiky často zlehčován. Co se ale pod termínem thriller vlastně skrývá? Na Svět knihy do Prahy to přijedou vysvětlit ti nejpovolanější, autoři bestsellerů tohoto žánru.

Pokud si do internetového vyhledávače zadáte heslo thriller, dostane se vám vysvětlení, že tento termín vychází z anglického slova thrill- otřást, vzrušit a má ve čtenářích vyvolat napětí a silné emoce. Na rozdíl od hororu je zdroj napětí reálný nikoli fiktivní nebo nadpřirozený. Od detektivky (v níž hrdina pátrá po pachateli zločinu, který už se stal)se thriller liší tím, že pojednává o záměrech hlavního hrdiny zkřížit nepříteli plány a tím zločinu zabránit. Jak je to ale doopravdy? Jaká je žánrová realita? Co na čtenáře platí, co se jim líbí a co naopak odmítají? Právě tyto otázky přijíždějí na veletrh zodpovědět Bernard Minier, Tim Weaver a Robert Bryndza.

Francouz Bernard Minier na sebe upozornil už v roce 2011, kdy vydal svůj první román Glacé (Mráz). Příběh s policistou Martinem Servazem si získal takovou popularitu, že se v roce 2017 stal předlohou televizního seriálu. Hlavnímu hrdinovi se autor věnoval i v dalších titulech, které se opět setkaly s obrovským ohlasem.

Druhý z trojlístku thrillerových bestselleristů je britský spisovatel Tim Weaver, bývalý novinář, který nakonec od článků přesedlal ke knihám. Zatím z jeho pera vzešlo deset románů s hlavním hrdinou detektivem Davidem Rakerem. Na veletrh Tim Weaver přijede představit svou nejnovější knihu Muž bez minulosti.

Trojici úspěšných autorů uzavírá Robert Bryndza, Brit žijící trvale na Slovensku, který dobyl knižní trh knihou Dívka v ledu. Následovaly další tituly s hlavní hrdinkou vyšetřovatelkou Erikou Fosterovou a všechny se umístily na předních příčkách nejprodávanějších knih.

Pokud jste knižnímu thrilleru propadli stejně jako miliony čtenářů po celém světě, pak byste si setkání s trojicí předních autorů tohoto žánru neměli nechat ujít.

Jana Marxtová, šéfredaktorka Knižních novinek