Rachel Corbett: „Možná bych chtěla být některým z umělců z mé knihy.“

01.06.2018

„Nechtěla bych být manželkou některého z těch umělců, ale možná bych chtěla být některým z těch umělců,“ přiznává s úsměvem americká spisovatelka a publicistka Rachel Corbett, která přijela do Prahy představit české vydání své knihy Musíš se proměnit o vztazích Rainera Marii Rilkeho a Augusta Rodina. 

Autorka měla na mysli uměleckou družinu, v níž se v Paříži okolo hotelu Biron shromáždily osobnosti jako Henri Matisse, Jean Cocteau, Isadora Duncan, Clara Westhoff a samozřejmě Rilke a Rodin. Kniha ovšem popisuje vztahy posledně jmenovaných už od roku 1920, kdy dvacetiletý básník přijíždí do Paříže, aby napsal monografii o šedesátiletém Rodinovi, a stává se jeho oddaným žákem v pozorování a vnímání světa. Zachycuje vývoj jejich vztahů přes následnou roztržku a znovushledání, přes jisté zklamání romantika Rilkeho z ne už tak asketického Rodina. 

Rachel Corbett svou knihu nejen představila v debatě s Renatou Povolnou, ale přečetla i tři ukázky a v závěru nedělního setkání v Lapidáriu i pokřtila. Mimochodem, sluší se připomenout ještě dvě skutečnosti, které souvisejí s autorkou a Českou republikou, již nenavštívila poprvé. Jednak skutečnost, že R. M. Rilke se narodil 4. 12. 1875 v Praze a z Čech pocházejí i předci Rachel Corbett, kteří podle své jihočeské domoviny založili v Iowě město Protivín.

-IK-