Programy pro děti na Světě knihy Plzeň

13.09.2018

Všichni víme, že čtení knih je pro děti velmi podnětné, užitečné při jejich vývoji a inspirativní. Knihy otevírají cestu představivosti, novým vědomostem, učí kriticky myslet, pomáhají porozumění sobě i světu, probouzí sny a jsou skvělými společníky pro chvíle nudy i do těžkých časů. Jak ale v době chytrých technologií přivábit děti k literatuře a k listování v knihách? Kromě příběhu samotného, který umí vtáhnout do jiné dimenze, to může být třeba díky netradičnímu setkání s knihou. Program Světa knihy Plzeň je proto plný pořadů určených právě dětem. Na co se můžete se svými začínajícími nebo budoucími čtenáři vydat?

Oldřiška Ciprová: Dračí úlet
Časy v království zvaném Middletown se změnily. Nic už nebude jako dřív, dokud se čaroděj Wogard neuráčí pořádně čarovat nebo král Filomen nezačne konečně jednat. Královskou idylku změnil svou pouhou přítomností princ Coren. Jedna královská dcera je v rychlém sledu událostí (ne)unesená drakem, druhá si vyrazí zuby na schodech a královna omdlívá, kdy se jí zachce. Teď se čeká na hrdinu, který nastolí řád a pořádek
> pátek 9.00 / Ateliér 2
> autogramiáda pátek 10.00 / TRH10

Medvěd Wojtek od Monte Cassina 
Interaktivní scénické čtení inspirované knihou Wiesława A. Lasockého Medvěd Wojtek od Monte Cassina, kterou vydalo nakladatelství Baobab v roce 2016, připravili studenti DAMU. Malé čtenáře provedou příběhem medvíděte, které s polskými vojáky za 2. světové války prošlo celou oblastí od Blízkého východu až do Itálie. 
> pátek 9.00, 10.00 / Terasa
> autogramiáda pátek 11.00 /BUS42

Tomáš Němeček a Tomáš Chlud: Tomáš Garrigue Masaryk: očima slečny Alice a mistra Viktora 
První prezident samostatného Československa působí na všech fotografiích velice vážně. Však také vykonal velice vážné a pro naši vlast velice zásadní věci. Leckdo ale možná neví, že jako student byl pěkné kvítko - provokoval učitele a na školníka vzal jednou dokonce pohrabáč! A že se vedou klepy o tom, kdo byl jeho otec. A že nejdřív zkoušel být zámečníkem (což ho nebavilo) a kovářem (což ho bavilo).
> pátek 10.00 / Ateliér 2 

H2 O a tajná vodní mise
Spisovatel Petr Stančík a ilustrátorka Galina Miklínová uvedou svoji úspěšnou dobrodružně-humoristickou sci-fi pro děti H2 O a tajná vodní mise. Dozvíte se, co znamená značka H2 O, jak vlastně vypadá miniaturní ponorka Abramis, která umí plout vodovodním potrubím, i proč se hlavní padouch jmenuje právě Hermenegild Vulpes. Autoři také představí chystané pokračování knihy s názvem H2 O a poklad šíleného oka.
> pátek 11.00 / Ateliér 2
> autogramiáda pátek 12.00 / BUS44

Legenda českého komiksu Vlastislav Toman: Plzeň ve Strážcích
Plzeňský rodák Vlastislav Toman je novinář a spisovatel, který píše hlavně pro děti. Dlouhá léta byl šéfredaktorem časopisu ABC, ve kterém publikoval řadu komiksů. Patří k nim i populární seriál o příhodách chlapců z klubu Strážci. Inspirací mu mimo jiné byly zážitky z klukovských let, které prožíval na Petrohradu a Slovanech i v okolí Plzně. V postavách Strážců figurují i tehdejší Tomanovi kamarádi.
> pátek 11.00 / Kavárna

Knížky Marky Míkové
Spisovatelka a zpěvačka Marka Míková vydává převážně dětské knihy, které se vždy odlišují od běžné produkce. To oceňují nejen rodiče, ale také odborná veřejnost. Třeba za knížku Škvíry získala prestižní Zlatou stuhu. Na besedě s ní vás seznámí nejen se svými knihami, ale připravila si (pro velké i malé děti) také něco navíc.
> pátek 12.00 / Ateliér 2

Držte si ponožky!
Oddychová ponožková dílna s ilustrátorkou bestselleru spisovatele Pavla Šruta Lichožrouti Galinou Miklínovou, která je zároveň výtvarnicí a režisérkou stejnojmenného animovaného filmu. O Lichožroutech ví všechno, tedy i to, jak si z liché ponožky vyrobit jednoho z nich. Vhodné pro děti od 8 let.
> pátek 14.00 / Terasa
> autogramiáda Galina Miklínová Lichožrouti, pátek 16.00 / BUS44
> sobota 9.00 / Ateliér 2
> autogramiáda Galina Miklínová Lichožrouti, sobota 11.00 / BUS44

Marek Toman: Cukrárna u Šilhavýho Jima
Interaktivní příběh z Divokého západu o síle literatury. Divadlo pro děti, ale i pro jejich rodiče. Hrají: Marek Toman a Edita Vaníčková
> sobota 9.00 / Terasa
> sobota 11.00 / Terasa

Šípková Růženka aneb Až uplyne 100 let...
Divadlo Ka2 uvádí loutkovou pohádku Šípková Růženka podle Charlese Perraulta. O tom, proč některé princezny tak dlouho spí, proč jsou dobré a zlé sudičky, a o tom, že vždycky přijde ten pravý, ať už je to princ nebo okamžik, bude vyprávět Kateřina Tschornová.
> sobota 10.00 / Terasa
> sobota 12.00 / Terasa

Jezevec Chrujda prochází divočinou
Jezevec Chrujda už točil film, urychloval pampeliškové víno, vyzrál na krvežíznivé cucíře a letěl do vesmíru. Páté dobrodružství chlupatého podzemního stavitele a jeho kamarádů z lesa Habřince se odehrává na moři a v tropickém pralese. Knížku uvede autor Petr Stančík.
> sobota 12.00 / Ateliér 2
> autogramiáda 13.00 / TRH12

Lucie Lomová: Anča a Pepík
Královna českého komiksu Lucie Lomová napsala a nakreslila už páté a zároveň poslední pokračování sebraných příběhů legendárních myšek Anči a Pepíka. Při této příležitosti se uskuteční diskuzní blok shrnující celou její komiksovou tvorbu.
> sobota 13.00 / Terasa
> autogramiáda, sobota 14.00 / TRH02

Celý program si můžete prohlédnout a naplánovat zde. Vstupenky si můžete koupit v předprodeji.