Pročtěte se do vánoční atmosféry

23.12.2019

Nákupu dárků, pečení cukroví, zdobení bytu, úklid a plánování návštěv už se vám zajídá a vánoční atmosféra je stále v nedohlednu? V tomto adventním období už toho moc nedoženete, a tak bez okolků vyhoďte svůj seznam úkolů a dopřejte si chvilku klidu s nějakou dobrou vánoční knihou. Máme pro vás pár tipů, ke kterým se každoročně vrací čtenáři po celém světě.

Těžko bychom mohli začít jiným příběhem, než je Vánoční koleda Charlese Dickense. Tři duchové se o Štědrém večeru zjeví lakomému obchodníkovi a odhalí mu pravý smysl Vánoc a šťastného života. Kniha vyšla v prosinci roku 1843 a zařadila se mezi oblíbenou klasiku. A podle historiků dokonce ovlivnila to, jak dnes slavíme Vánoce.

O svátcích to bez pohádek prostě nejde. Sněhová královna Hansa Christiana Andersena vyšla jen dva roky po Vánoční koledě a dodnes patří mezi oblíbené příběhy pro vánoční večery. Kniha popisuje souboj dobra se zlem a cestu Gerdy a Kaje v zaváté zemi Sněhové královny. Pokud vás čekají Vánoce na blátě, využijte tento literární teleportér do pohádkové zimy.

Dopisy Děda Mráze původně nebyly určené pro širokou veřejnost. Spisovatel J. R. R. Tolkien posílal více než dvacet let svým dětem líčení příhod Dědy Mráze a jeho života na severním pólu. Čtyřem Tolkienovým dětem přicházely dopisy psané ručně a s barevnými kresbami. Také Mark Twain psal své dceři coby Santa Claus. Tříleté Susie se v dopise omlouvá za to, že nevyplnil všechna její přání.

11 důvodů, proč darovat k Vánocům knihy

Truman Capote se ve své značně autobiografické knize Tři povídky vrátil do dětství. Ve Vánoční vzpomínce přibližuje čtenářům přátelství sedmiletého Buddyho s jeho vzdálenou příbuznou stárnoucí Sook, která je zároveň jeho nejlepší kamarádkou. Příběh odhaluje jejich poslední společné Vánoce.

Pokud nejsou pohádky a nostalgické příběhy nic pro vás, dopřejte špetku napětí s Agathou Christie. Vánoce Hercula Poirota přináší vraždu oslazenou vánoční nostalgií. Společně se slavným detektivem proženete šedé buňky mozkové, a to v atmosféře anglického venkova.

Hlavně o svátcích platí ono známé všude dobře, doma nejlíp. Sáhněte proto po knížce České Vánoce Josefa Lady. Veselé obrázky zasněžené české krajiny a vesnic jsou doplněné básničkami a vzpomínkami na to, jak to kdysi u nás o Vánocích vypadalo.  

Jaké jsou vaše oblíbené vánoční knihy?