Pro milovníky literatury se vrací Svět knihy Plzeň v původním dvoudenním formátu

04.08.2023

4. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Plzeň zaplní prostor DEPO2015 v termínu 22. a 23. září. Zhruba šest desítek vystavujících nakladatelství představí svou publikační činnost za první pololetí roku i aktuálně vydané tituly. Program festivalu je určený pro širokou či odbornou veřejnost a malé čtenáře s učiteli nebo rodiči. Objeví se v něm jak renomovaní, tak i mladí a začínající domácí autoři. Letošní dramaturgie se zaměří mimo jiné na téma "Autoři bez hranic", kde jsou bořeny hranice nejen mezi zeměmi, ale také v mysli a tvorbě autorů i každého z nás. Premiérová Galerie novinek poskytne návštěvníkům přehled o knižní produkci pro podzimní a vánoční trh vystavujících subjektů, zároveň doplněné o řadu dalších zajímavých nakladatelů.

Veletržní dění bude zahájeno v pátek 22. září, kdy dopoledne je zaměřeno především na školní kolektivy, ale také na zájemce z řad odborné veřejnosti, kde garantem programu je Národní knihovna ČR. Dvoudenní program bude obsahovat více než 50 pořadů – diskuzí, křtů nových knih, scénických čtení, debat, výstav, autogramiád určených pro dospělé, děti a mládež. Zachován je rovněž loňský koncept "dětem", jehož hlavním záměrem je formou zábavných i poučných pořadů a aktivit oslovit školní mládež různého věku, učitele a rodiče. Projekt bude opět propojen s kampaní Rosteme s knihou, již společnost Svět knihy organizuje od roku 2005. 

"Představení kvalitní literatury pro děti a mládež, včetně žánru young adult, je příležitostí pro odbornou i širokou veřejnost získat přehled o aktuální tvorbě s možností zakoupení knih na místě. Podpora četby knih u dětí je jednou z našich priorit," zdůrazňuje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Žánrové zaměření festivalu obsáhne beletrii, poezii, sci-fi a fantasy, komiksy, detektivky, hry či společenskovědní literaturu, veletržní areál bude také vyzdoben tematickými výstavami. "Program nyní finalizujeme a kompletně jej zveřejníme na začátku září," říká Radovan Auer, "ale myslím, že bude opět pro návštěvníky atraktivní."

Veletržní část obsadí v areálu DEPO2015 dva prostory – tzv. Tržnici a Autobusovou halu. Vystavovatelé nabídnou ke koupi na svých stáncích celou škálu titulů vydaných především v letošním roce. Premiérová Galerie novinek ještě rozšíří nabídku a poskytne návštěvníkům přehled o knižní produkci pro podzimní a vánoční trh vystavujících subjektů, zároveň doplněné o řady dalších zajímavých nakladatelů. "K prvnímu představení nových titulů pro podzimní, resp. i vánoční knižní trh, jsme se rozhodli aplikovat jednu z aktivit, jimiž jsme se inspirovali na jiných veletrzích – GALERII NOVINEK. Princip je velmi jednoduchý, na velkých, ze všech stran volně přístupných stolech jsou vystaveny podzimní knihy, ve kterých si návštěvníci volně listují a mohou si poznamenat tituly, jež je zaujmou," odkrývá vznik nového veletržního formátu ředitel Auer.

Společnost Svět knihy se dlouhodobě snaží také o to, aby v České republice byla pro ukrajinskou komunitu - dospělé i děti - dostupná literatura v jejich mateřském jazyce. Také v Plzni bude ukrajinský národní stánek nabitý aktuálními knižními novinkami, které si bude možné zakoupit.

Plzeň dva zářijové dny ožije literaturou, a tak se těšme, že si i letos najdou Plzeňané na veletrh cestu a stráví zde zajímavé chvíle nad knihami a s oblíbenými autory. Navíc Svět knihy se termínově potkává s festivalem českých filmů Finále Plzeň, takže pro milovníky kultury se Plzeň stává během tohoto víkendu mimořádně atraktivní.

Další informace najdete na www.svetknihy.cz

______________________________________________________________

4. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu SVĚT KNIHY PLZEŇ

  • Místo konání: DEPO2015
  • Termín konání: 22. – 23. září 2023
  • Vstupné: plné 100 Kč, zlevněné 50 Kč, školní kolektivy 30 Kč