Příští kniha bude česká

13.05.2023

Ben Aaronovitch je v Česku jako doma. Byl tu už několikrát, miluje knedlíky, klobásy a samozřejmě své české čtenáře. Beseda návštěvníků s britským autorem, jehož série Řeky Londýna je světovým bestsellerem, byla jako schůzka starých známých. Uvolněná, plná vtípků a zasvěcených dotazů. 

Hned na úvod padla otázka, jestli už má Ben napsánu knihu, jejíž děj se odehrává v Česku. Slíbil to prý při svém posledním pobytu v Praze. "Vinou covidu se všechno zdrželo," vysvětloval s tím, že slib stále platí a s Českem jako dějištěm některé z dalších knih počítá. Prozradil, že v hlavě nosí příběh z doby okupace, v němž by hlavními postavami byli Čech, Němec a inspektor Nightingale - poslední oficiální čaroděj v Anglii a postava ze série Řeky Londýna. 

Richard Klíčník z nakladatelství Argo, které knihy Bena Aaronovitche v Česku vydává, dodal, že Ben svůj slib už tak trochu splnil povídkou, která vyšla v antologii Robot 100, vydané u příležitosti stého výročí slova robot. "Ben tam má povídku s Nightingalem, která se odehrává v Praze a je to pocta Čapkovi." V následující diskusi padaly otázky, proč si zvolil zrovna fantasy literaturu, jakou roli v jeho životě hraje magie, co nového chystá nebo jestli ho psaní stále baví. "Psaní je super job, protože mě platí za to, že si vymýšlím. A není to moc těžká práce, je to zábava. I když je pravda, že někdy mi to dá zabrat, a když jednu knihu dokončím, říkám si, že už žádnou další psát nebudu. Tohle rozhodnutí mi ale nikdy dlouho nevydrží." 

Prozradil, že píše tempem asi pět set slov za den, což je sice pomalé, ale je si díky tomu každým napsaným slovem jistý. Mnoho času také stráví rešeršemi. Na otázku, jaké knihy sám rád čte, odpověděl, že detektivky nebo staré sci-fi a zavzpomínal na Terryho Pratchetta či Douglase Adamse a jeho Stopařova průvodce galaxií, kterého poslouchal jako dítě. Dále se mluvilo o magii, o jednorožcích proskakujících proslulé britské živé ploty nebo i o tom, že při každé návštěvě České republiky si musí dát knedlíky a klobásky, které opravdu miluje. Plný Literární sál a následný zájem o autogramiádu potvrdil to, co bylo zjevné už na začátku setkání, že čeští čtenáři knihy Bena Aaronovitche jednoduše milují.