Pracovat, nebo číst? Toť otázka

08.05.2018

Představte si následující situaci: Potřebujete uklízet, ale radši byste leželi zachumlaní s knihou. Co teď? Občas si můžete dovolit kašlat na uklízení, ale ne ve chvíli, kdy vaše domácnost spíš připomíná pavučinami vyzdobený sklep.

Existuje zlatá střední cesta - totiž uklízet i pokračovat ve čtení. A funguje jako skvělá a výhodná zbraň. Jakmile totiž u uklízení čtete, hned je o kousek příjemnější. Já vím, zas až tak příjemné to nikdy nebude, ale tak o 20 % příjemnější ano (neptejte se na statistiky, zatím do detailu zkoumáme výsledky). 9 z 10 doktorů to však potvrzuje (doktoři si přejí zůstat anonymní).

Výhoda číslo dva spočívá ve faktu, že se budete těšit na pokračování svého oblíbeného příběhu, a tak se třeba pustíte do práce častěji a s mnohem větší vervou. Účinky prokázané. Vaše domácnost vypadá skvěle a vy se u toho ještě bavíte.

Teď si místo uklízení doplňte další aktivity - vaření, nakupování, řízení, malování, běhání, práce, nebo třeba koupání. Při všech můžete číst a nebát se o bezpečí svých papírových stránek (ani své). To je kouzlo audioknih.

No jo, ale poslouchání přeci není to samé jako čtení! Není? Asi je načase se na tento mýtus podívat pěkně zblízka. Toho úkolu se chrabře chopí Michal s Petrou z webu Audiolibrix. Ti totiž už téměř dva roky točí jediný česko-slovenský podcast o knihách, audioknihách a filmech, Audinovinky. Lákavý poslech pro každého milovníka knih, popkultury i smíchu.

Rozhodli se po roce zopakovat úšpěch při jeho natáčení naživo právě na Světě knihy. A podívají se přesně na to, jaký je tedy ten rozdíl mezi poslechem a čtením. Oni mají dost vyhraněný pro-audioknižní názor. Neshoduje se s tím vaším? Přijďte si o tom podiskutovat.

Petra Schultze

Přijďte si poslechnout Audinovinky naživo:
≥ sobota, 10.30 - 11.30 / Sál audioknih, levé křídlo / Poslouchání je čtení