Plzeň se přece jen dočká literárních setkání v rámci programu #KnížkyŽijí

22.09.2020

Pandemie zrušila Svět knihy Praha a Plzeň 2020, pod heslem #KnížkyŽijí se však v Plzni přece jen uskuteční zlomek z plánovaného programu. Pořady se odehrají v pátek 25. září odpoledne a spojovat je bude téma Česká literatura v zahraničí. Předcházet jim bude čtvrteční Čítání lidu, které proběhne v klubu Anděl od 20 hodin. Kromě mladých spisovatelů nominovaných na Cenu Jiřího Ortena bude představena tvorba tuzemských i evropských autorů. Do Plzně v pátek dorazí polský bohemista Aleksandr Kaczorowský, který bude diskutovat s Pavlem Kosatíkem, s autorským čtením přijede z Německa Jaroslav Rudiš a Lenka Horňáková-Civade se bude s Jiřím Hnilicou věnovat české literatuře ve Francii.

Literární odpoledne se odehraje v Klempírně DEPO2015, jehož kapacita bude z pochopitelných důvodů omezená na 50 diváků. Rezervovat si své místo můžete na emailu rezervace@svetknihy.cz. Dorazit můžete i bez rezervace, do sálu však vpustíme jen nejvýše 50 diváků. Vstupné je dobrovolné. Ti, kteří se do sálu nevejdou nebo nebudou moci dorazit, mají šanci vše sledovat na Mall.tv, protože odpolední program bude přenášen živě.


čtvrtek 24. 9.
20.00
KLUB ANDĚL - Bezručova 5, Plzeň 3
Čítání lidu
Formát Čítání lidu vznikl v Plzni asi před patnácti lety. Kombinuje veřejné čtení zkušených interpretů z Divadla MY s hudebními výstupy různých kapel v prostředí kaváren nebo hudebních klubů. Diváci poslouchají a popíjejí oblíbený nápoj a seznamují se s novými knihami. Tentokrát nabídne Čítání lidu ukázky z tvorby mladých autorů nominovaných na Cenu Jiřího Ortena a vlastní výběr nových titulů, které budou k dispozici na stáncích plzeňské odnože festivalu Svět knihy. Doprovodí je kapela VY a zhudebněné texty tuzemských a zahraničních básníků. Program bude obohacen čtením ukázek autorů oceněných Evropskou cenou za literaturu.
Délka programu 120 minut.
Vstupné 80 Kč.
pořádá: Svět knihy

pátek 25. 9.
16.00
KLEMPÍRNA - DEPO2015
Kniha není pomník: jak číst život Oty Pavla nebo Věry Čáslavské?
Pavel Kosatík, autor biografie prezidenta Masaryka nebo Emila Zátopka, v diskusi s předním polským bohemistou Aleksandrem Kaczorowským, kterému česky vychází životopis spisovatele, novináře a berounského rybáře Oty Pavla Pod povrchem (Host 2020, překlad Martin Veselka), a to přesně 90 let po jeho narození.
pořádá: Polský institut v Praze, Svět knihy

17.00
KLEMPÍRNA - DEPO2015
Jaroslav Rudiš: Český ráj - autorské čtení
Novela Český ráj je nakouknutím do polorozpadlé sauny, ve které se parta chlapů pravidelně schází, potí zde svá těla i duše. Tady je nikdo neruší, tady se cítí svobodní a mohou být těmi, kým opravdu jsou.
pořádá: Goethe-Institut, Svět knihy

18.00
KLEMPÍRNA - DEPO2015
Česká literatura ve Francii: kulatý stůl s Jiřím Hnilicou a Lenkou Horňákovou-Civade
Ve stejném roce, kdy bude Francie hlavním hostem Světa knihy Praha, se také česká literatura - po zdržení způsobeném pandemií - po letech symbolicky vrátí na knižní veletrh v Paříži. Debatu věnujeme pozici české literatury v zemi galského kohouta.
pořádá: České literární centrum, Svět knihy

>> Sledujte aktuální novinky v oficiální facebookové události

Pořady připravuje Svět knihy Praha, DEPO2015, Goethe-Institut, Polský institut a České literární centrum.