O zdech nejen v hlavách

16.05.2019

Prací spisovatele ve skutečnosti není vytvářet zdi ale budovat mosty. To je myšlenka, se kterou pochopitelně nelze než souhlasit. Rezonovala setkáním trojice autorů, jimiž byli v USA žijící rodák z Guatemaly David Unger, kolumbijský spisovatel Luis Fayad a mexický autor Álvaro Enrigue. 

Právě on se k budování zdí v hlavách ale i těch skutečných a hmatatelných s nadhledem a sarkasmem vyjádřil slovy: "Připadá mi, že politika v posledních letech patří spíše do zábavního průmyslu, než aby vytvářela nějaký prospěch pro obyvatele. Nemám na mysli jenom současného prezidenta Spojených států, něco podobného je i v Mexiku. Mexický prezident má každý den tiskovou konferenci, kterou lze sledovat v televize a je to v podstatě taková telenovela. Politici ve svých řečech vyvolávají veřejnou diskuzi o věcech, které vlastně neexistují. V posledních letech se vracejí k odpornému nacionalismu 20. století. 

Dělí svět imaginárními čárami, které byly načrtnuty a nikdo neví proč. Nevzdělaná vrstva politiků najednou zjistila, že je tak možné vytřískat velký politický kapitál a budují hranice. Není to jenom blázen Trump, podobné věci se dějí v Anglii, Maďarsku nebo Španělsku." Faktem ale zůstává i to, že skutečná literatura se hranicemi ať už propagandistickými, vnitřními nebo těmi ze železa a cihel omezit a spoutat nedá.

-IK-