O náš obor klesá zájem, shodly se hvězdy světové bohemistiky

11.05.2018

Studentů bohemistiky je čím dál méně, posteskli si překladatelé Tatjana Jamnik, Eero Balk a letošní laureát Ceny Jiřího Theinera David Short na besedě Hvězdy světové bohemistiky v rámci Profesního fóra.

Slovinka Jamnik vysvětlila, že sestupná tendence počtu studentů bohemistiky je vysvětlitelná aktuálním trendem. Větší zájem je o jazyky západních zemí. Zároveň se rozhovořila o nepříznivém stavu slovinského knižního trhu. „Náklady knih klesají. 300 výtisků už je hodně, od 100 prodaných se už mluví o bestselleru,“ popsala Tatjana Jamnik. Zároveň ale uvedla, že při své práci nehodlá akceptovat odmítnutí nakladatelů z důvodu náročnosti literatury pro čtenáře.

„Ze školy si pamatuji, že česká literatura měla pověst kvality. A tu má pořád. I když je trochu pokažená Švejkem. Lidé mají pocit, že je všechna česká literatura legrační,“ uvedl finský bohemista Eero Balk, který jako první přeložil právě Haškova Švejka z češtiny přímo do finštiny. „Dřívější překlady byly z jiných jazyků. Překladatelé neměli tušení, ve kterých místech je humor - ten se ztratil v mezipřekladu. Já jsem se toho překladu bál. Lidé znali nazpaměť citáty z těch starších verzí. Dnes bych svou práci revidoval, ale byl to nádherný úkol.“

„V anglickém překladu Švejk dorezonoval,“ připustil perfektní češtinou letošní laureát Ceny Jiřího Theinera David Short. S pousmáním dodal, že poslední anglické vydání Švejka je stále k dostání, ale není ke čtení. Také Tatjana Jamnik poukázala na problémy slovinského překladu: „Jeden z prvních překladatelů Švejka vynechával celé stránky nebo prostě to, co se mu nehodilo. Překladů je však víc. A ve Slovinsku se dá považovat za zázrak, když se kniha přeloží víckrát.“

„Česká literatura má sebeironii a humor ad absurdum. To té finské dříve chybělo, teď se to však již mění,“ řekl Eero Balk. S touto kvalitou českých knih souhlasil i David Short. Sám na sebe prozradil, že není velký čtenář. A nabídl také řešení „bohemistické krize“. „Všimnul jsem si, že se o studium bohemistiky vždycky zvedne zájem v době, kdy se o Česku více mluví. Takže když budete mít revoluci, budeme mít víc studentů,“ dodal se smíchem.