O květinách a lidech

13.06.2019

Portugalský spisovatel Afonso Cruz představil na veletrhu Svět knihy Praha svou knihu Květiny, která ovšem nepojednává ani tak o květinách, jako spíš o lidech.

„Květiny nás provázejí celým životem, od narození po smrt. Květiny dáváme při svatbách, pohřbech a dalších důležitých životních událostech. Květiny jsou jakýmsi kalendářem našeho života a dokáží také vyjádřit náš duševní stav,“ vysvětlil Afonso Cruz, proč v jeho knize hrají květiny svou roli i proč se hlavní hrdinové jmenují právě po květinách. 

V příběhu se muž v krizi středního věku rozhodne pomoci starému sousedovi, který ztrácí paměť. Chce mu ji pomoci oživit. „Ten muž si nevzpomíná na první polibek, na další důležité okamžiky svého života a se ztrátou vzpomínek má pocit, že ztrácí i svou identitu,“ dodal Afonzo. 

Vzhledem k tomu, že podtitulem letošního Světa knihy Praha jsou paměť a vzpomínky, byla diskuse na téma paměť více než na místě a rozvinula se velmi zajímavě. Padla totiž otázka, zda paměť je i naší identitou. „I když přicházíme o vzpomínky, stále jsme to my. Ne, že by paměť nebyla součástí identity, ale není to jediná věc, která ji tvoří,“ vysvětloval svůj pohled Afonzo. „Některá náboženství, třeba budhismus, na identitu vůbec nevěří. A paměť? Ta je elastická, proměňuje se,“ dodal. Zajímavé myšlenky, zajímavý spisovatel, zajímavý román. Rozkvetlý, ale zneklidňující příběh nejen o paměti, jak zní podtitul knihy, návštěvníky veletrhu rozhodně zaujal.