Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2018: Drásavý román o dnešní ženě, básně devatenáctileté autorky a invenční žánrová koláž o babičce

09.05.2018

Letošní 31. ročník Ceny Jiřího Ortena představuje tři nominovaná díla mladých talentovaných autorů. Odborná porota jmenovaná Svazem českých knihkupců a nakladatelů nominovala románový debut Lapači prachu Lucie Faulerové, básnickou sbírku sotva dvacetileté Emmy Kausc Cykly a invenční žánrovou koláž Miluji svou babičku víc než mladé dívky Ondřeje Macla. Jméno vítězky nebo vítěze bude slavnostně vyhlášeno 10. května v 17.00 ve Velkém sále Průmyslového paláce na knižním veletrhu Svět knihy Praha 2018

Koláž z obálek: https://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/2449666-nominace-na-cenu-jiriho-ortena-dnesni-zeny-a-babicka
Koláž z obálek: https://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/2449666-nominace-na-cenu-jiriho-ortena-dnesni-zeny-a-babicka

Tři knihy z jednadvaceti přihlášených titulů vybrala odborná porota ve složení: Olga Stehlíková (předsedkyně), Josef Chuchma, Michal Jareš, Vratislav Maňák a Radek Malý. „Porota se letos z přihlášených titulů rozhodla nominovat jednu knihu prozaickou, jednu básnickou a jednu na pomezí literárních druhů. Básnickou sbírku Cykly teprve devatenáctileté autorky, píšící pod pseudonymem Emma Kausc, která je pozoruhodná svou asociativní metaforikou (vyšlo v edici básnických textů oceněných Literární cenou Františka Halase péčí nakladatelství Šimon Ryšavý). Řemeslně zdařilý román Lucie Faulerové Lapači prachu z nakladatelství Torst, v němž mladá prozaička ukazuje, jak originálně je možné si pohrávat s rolí vypravěče i ústřední figury a výměnami jejich partů. A žánrově pomezní, jazykově i myšlenkově pestrý portrét babičky v souboru fragmentů Ondřeje Macla Miluji svou babičku víc než mladé dívky z nakladatelství Dauphin,“ představuje předsedkyně poroty, bohemistka, lingvistka a básnířka Olga Stehlíková vybraná díla.

Cena Jiřího Ortena je určena autorovi prozaického či básnického díla napsaného v českém jazyce, kterému v době vydání díla není více než třicet let. Toto prestižní ocenění se uděluje od roku 1987, od roku 2009 jej organizuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN). Mezi laureáty Ceny Jiřího Ortena patří například Michal Viewegh, Tereza Boučková, Petr Borkovec, Jaroslav Rudiš, Radek Malý, Petra Hůlová, Petra Soukupová, Marek Šindelka nebo Sára Vybíralová.

Vítěz Ceny Jiřího Ortena získá odměnu 50 000 Kč od Magistrátu hl. m. Prahy.
Projekt je rovněž dotován MK ČR.
Součástí výhry je poprvé také měsíční tvůrčí residence v Berlíně v září tohoto roku, kterou vítězi zajistilo České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny, ve spolupráci se SČKN a Českým centrem Berlín. České literární centrum vítězi ceny taktéž poskytne měsíční stipendium.

Kompletní informace o ocenění najdete na www.cenajirihoortena.cz.