Nesmrtelné hvězdy

07.06.2019

Nahlédnout do současné argentinské literatury umožnilo návštěvníkům veletrhu setkání se spisovatelkou Marianou Enríquezovou, která představila svou zatím poslední knihu vydanou v češtině Tohle je moře.

Proč slavní rockoví umělci často umírají mladí? Jak se Kurt Cobain nebo Jim Morrison stali legendami? Právě o tomto kniha Tohle je moře pojednává. Na první pohled se to může zdát jako povrchní téma, probírat se životem hudebních hvězd, světem drog a fanynek, ale díky zvláštnímu způsobu vyprávění Mariany Enríquezové to povrchní rozhodně není. Přidala napětí, nadpřirozeno a také dotek morbidity. Vytvořila zvláštní koktejl, který je dle úspěchu knihy, pro diváky lákavý a chutný. 

„Chtěla jsem napsat něco vzdušnějšího, lehčího než byla moje dosavadní tvorba, a tohle prostředí hudebních hvězd a fanynek bylo přesně to pravé. Někteří spisovatelé, aby si odpočinuli, píší básně, já básně psát neumím, tak jsem prostě napsala jen něco úplně jiného, než byste ode mě čekali a bylo to osvěžující,“ přiznala Mariana. Námět na knihu o fanynkách a až morbidním zbožňování hvězd nosila v hlavě už dlouho. „Byla jsem pracovně na koncertě skupiny Backstreet Boys a vůbec jsem nechápala, co na nich ty fanynky vidí? Fascinovalo mě to davové šílenství, fanatismus, ale i jakési sesterství. Došla jsem k závěru, že dívky, které tam byly, prožívaly určitým způsobem proces uvedení do sexuální dospělosti a tohle byl jakýsi ventil těch pocitů. Ženy nemají tolik příležitostí uvolnit své pocity, muži fandí sportu a ženy chodí právě na takové koncerty,“ vysvětlovala. „Dlouhodobě mě zajímá život sekt a různých seskupení a fanynky mají určité sektářské chování, proto mě to zaujalo.“ 

Hlavními hrdinkami knihy Tohle je moře jsou fanynky, které mají zvrácený plán. Rozhodnou se, že své idoly zabijí, aby se tak paradoxně postaraly o jejich nesmrtelnost. Kurt Cobain nebo Jim Morrison zemřeli za záhadných okolností a z obou jsou dnes legendy. Jak vlastně zemřeli? Opravdu to byla sebevražda? A byli by i dnes tak slavní, kdyby neumřeli mladí? Na této zápletce a na knize Tohle je moře rozhodně něco je.