HN: Na veletrh Svět knihy přijede izraelský spisovatel Grossman. Přiveze tragický román o stand-up komikovi

06.04.2018

Veletrh Svět knihy už má hlavní hvězdu. S delegací čestného hosta, jímž je letos Izrael, na pražské Výstaviště dorazí renomovaný izraelský prozaik David Grossman. Bude to už jeho třetí návštěva v Česku, avšak dobře načasovaná: čtyřiašedesátiletý autor vloni získal Mezinárodní Man Bookerovu cenu za román Přijde kůň do baru, jejž v češtině u příležitosti květnového veletrhu vydá nakladatelství Mladá fronta.

Jednomu Čechovi už kniha učarovala teď − v Německu působící divadelní režisér Dušan David Pařízek koncem léta uvede její dramatizaci na Salcburském festivalu. Přestože román se odehrává v prostředí stand-up comedy, "Přijde kůň do baru..." je přesně ten typ vtipů, jichž má jeho protagonista plné zuby.

Před publikum v malém izraelském městě mezi Tel Avivem a Haifou předstupuje sedmapadesátiletý Dovele. Rudé kšandy, potrhané džíny, kovbojské boty. Vypadá na umření, je pohublý a divně křečovitý. Občas sklidí vlažný potlesk za nějaké to "Jsme vyvolený lid, Bůh měl i jiné možnosti, ale vybral si nás!", popřípadě "Mým životním úspěchem je, že jsem zplodil rodinu, která je početná a sjednocená − proti mně!"

Přečtete si celý článek na stránkách Hospodářských novin.

Setkejte se s Davidem Grossmanem na Světu knihy Praha:
> pátek, 16.30 - 17.00 / L101, levé křídlo / autogramiáda o ke knize Přijde kůň do baru
> pátek, 17.00 - 17.50 / Velký sál, střední hala / David Grossman: Přijde kůň do baru, setkání
> pátek, 18.00 / S201, střední hala / autogramiáda