Minier & Weaver: Pravidla thrilleru

21.06.2019

Nejpopulárnějším literárním žánrem současnosti je thriller a dvě hvězdy tohoto žánru se sešly na společné besedě, francouzský spisovatel Bernard Minier a britský autor Tim Weaver.

Žánr thriller je často zaměňován s detektivkou, má ale jiná pravidla. "Thriller staví postavy do extrémních situací," prozradil Tim Weaver. "Další ingrediencí je strach, protože to je nejsilnější emoce, kde padají masky. Jakmile se dostanete do stresové situace, začnete se chovat instinktivně. V každodenním životě nosíme masky, ale jakmile se dostaneme do extrémní situace, ukáže se, jací jsme a právě s tím my pracujeme," dodal Bernard Minier, který má na svém kontě velmi úspěšnou trilogii Kruh, Tma a Mráz. 

Oba autory spojuje to, že jejich hlavní hrdinové jsou docela obyčejní lidé. "Je to záměr, chtěl jsem se odlišit od severských autorů, jejichž hrdinové žijí téměř na okraji společnosti, berou drogy, trpí psychickými poruchami. Já jsem chtěl mít hrdinu, který by byl úplně normální, a lidé by se s ním dokázali snadno sžít," říkal Bernard Minier a Tim Weaver s ním souhlasil. Společným rysem obou autorů je také to, že se jejich příběhy odehrávají v současnosti. Nakolik v nich reflektují společenské dění? "Jsem ze země, která je v hrozném stavu, brexit je strašná chyba a nikdo není schopný to vyřešit. Pro autora je snadné tyto problémy reflektovat. V mých románech se tak Spojené království stává méně tolerantním, dochází tam k chudobě, rasismu a dalším věcem, které nechceme ve společnosti vídat," vysvětloval Tim Weaver, jemuž v češtině vyšly například knihy Zlomené srdce, Údolí mrtvých nebo Hon na mrtvého. 

Oba autoři přiznali, že při psaní navštěvují místa činů, mluví s vyšetřovateli a dalšími specialisty. "Rešeršování je nejzajímavější součástí mé práce. Baví mě povídat si s lidmi, kteří léta pracovali jako vyšetřovatelé nebo třeba s forenzními techniky, psychiatry," vysvětloval Bernard Minier. "Často se do toho tak zaberete, že najednou máte zajímavého materiálu tolik, že by se v tom čtenář utopil. Příběh totiž nemůže být příliš složitý. Musím si tedy umět říct, že pro danou zápletku už mám materiálu dost a další si nechám na příště," řekl Tim Weaver. Bernard Minier se svým kolegou souhlasil. Postupuje stejně a také bojuje s přemírou materiálu. "Všechno tam prostě nemůžete dát, už tak jsou moje knížky dost objemné, ale moc mě baví rešeršovat. Své příběhy zasazuji do prostředí Toulouse, jsem v kontaktu s tamní policií. Často jsou to neuvěřitelné příběhy, jaké mi tam vyprávějí. Některé jsou tak bláznivé, že by jim čtenář snad ani nevěřil," smál se Bernard a jednu takovou neuvěřitelnou historku o opravdu nešikovném způsobu zbavení se mrtvoly popsal. Možná ji najdeme v jeho další knize. Samozřejmě upravenou tak, aby splňovala pravidla thrilleru.