Literatura pro případ karantény i obyčejné nudy

14.03.2020

Na většině nepříjemných situací lze najít i to dobré. Díky zákazu cestování, zavřeným divadlům či restauracím a zrušeným kulturním událostem tak máme například víc času na čtení. Připravili jsme si proto tipy na knihy, které vám zpestří (nynější) tiché večery. Přidali jsme navíc též něco z audio a filmových zážitků, abyste si mohli dopřát jaro bohaté na příběhy.

Knižní tipy

Osmý život (pro Brilku) - Nino Haratischwiliová

Tato rodinná sága začíná na počátku 20. století v Gruzii, když si prapradědeček doveze z cesty do Vídně nejlepší horkou čokoládu na světě. Příběh protkaný zradou, neštěstím a láskou nás dovede až do téměř současného Německa. Skoro devět set stran textu zaručuje zábavu na více večerů.

Tkaničky - Domenico Starnone

Skrze vyprávění o manželství Alda a Vandy a jeho krizi se autor zamýšlí nad tím, co je rodina a co ji drží pohromadě. Každý z hrdinů vypráví o stejných událostech jiný příběh, v němž se však splétá touha po nalezení rovnováhy. O neapolském spisovateli a překladateli Domenicu Starnonem se navíc šušká, že používá též pseudonym Elena Ferrante.

Hornické vdovy - Kamila Hladká

Vyprávění osmi žen, kterým zahynuli jejich muži v dolech. Kamila Hladká sepsala v čase rozeseté události, z nichž mrazí, a vložila je do jednoho fungujícího celku. Krom vdov tu má prostor ještě jeden zajímavý příběh: české hornictví. Kniha je nominovaná na cenu Magnesia Litera.

Nůž - Jo Nesbø

Nora Nesba a jeho literárního syna Harryho Holea netřeba představovat. Zatím poslední detektivka z této série začíná pořádnou kocovinou, již přiostřuje Holeův dávný nepřítel a vrah.

Byla jednou jedna řeka - Diane Setterfieldová

Napínavý příběh se odehrává kdysi dávno u Temže. Ve dveřích místního hostince se objeví cizinec s mrtvou dívkou v náručí. O několik hodin později však dítě jako zázrakem procitne. Než se odhalí její totožnost, odkryje se i několik rodinných tajemství.

Americká modlitební příručka - Lucius Shepard

Wardlin Stuart ve vězení objevil způsob, jakým se pomodlit, aby váš byznys prosperoval. Stane se tak národní celebritou. Není však jisté, zda jde o požehnání, nebo prokletí. Od této knihy nečekejte jasné žánrové zařazení ani unylost.

Teplo domova - Kamila Shamsieová

Sourozenci z přistěhovalecké rodiny Isma, Aneeka a Parvaiz vyrostli ve Velké Británii. Isma nyní odjíždí pracovat do Ameriky, Aneeka zůstává v Londýně a Parvaiz se vydává ve stopách svého otce džihádisty až do Sýrie. Nešťastný příběh o lásce, věrnosti a rodinných vztazích získal ocenění Women's Prize for Fiction a nominovaný byl na Man Bookerovu cenu.

Bizarní povídky - Olga Tokarczuková

Čerstvá nositelka Nobelovy ceny za literaturu Olga Tokarczuková zkoumá v povídkové sbírce pocit podivnosti. Vystrkuje čtenáře z komfortní zóny a na každé stránce něčím překvapí. Každý z deseti příběhů se odehrává v jiném prostoru a v jiném rytmu. Objevíte v nich humor, fantastiku, horor, ale především velké vypravěčské nadání.

Sparsholtova aféra - Alan Hollinghurst

Od 40. let 20. století až do současnosti sledujeme příběh Davida Sparsholta a jeho syna Jonathana, skrze než vykresluje Alan Hollinghurst vnímání gayů v britské společnosti. Autor se do širšího povědomí v Česku dostal díky své knize Linie krásy. Její úryvky vysílané na ČRo Vltava totiž pobouřily politiky.

Pražské jaro - Simon Mawer

V létě 1968 se dva studenti z Oxfordu, James Borthwick a Eleanor Piková, rozhodnou stopovat Evropou. V Praze se však připletou k dramatickým událostem. Druhou dějovou linii tvoří britský diplomat Sam Wareham a studentka Lenka Konecková. Simon Mawer, autor Skleněného pokoje, staví napínavou zápletku prošpikovanou historickými reáliemi, od níž je těžké se odtrhnout.

Herbář k čemusi horšímu - Petr Borkovec

Básnická sbírka nominovaná na cenu Magnesia Litera za rok 2019 vedle sebe skládá obrozeneckou češtinu i současný slang. Vytváří tak překvapivý a častokrát vtipný celek slepený z nesourodých a svérázných střípků.

Vladimír Holan - Noc s Hamletem

Klasika, která se propsala do učebnic, často vzbuzuje respekt a vyvolává odstup. V případě Holanovy pocty Shakespearovi se však není čeho bát. Hodí se pro dlouhé večery, při nichž je čas přemýšlet.

Audioknihy

Šikmý kostel - Karin Lednická

Velkým důlním neštěstím začíná v roce 1894 románová kronika Šikmý kostel. Drsné osudy hlavních hrdinů Barbory, Julky a Ludwika se odehrávají v někdejší pastevecké vesnici a během čtvrt století se proplétají i vzdalují. Dramatický děj čte herečka Vilma Cibulková.
Pusťte si ukázku

Vrány - Petra Dvořáková

Spisovatelka Petra Dvořáková popisuje Vrány jako svou životní knihu. Dvanáctiletá Bára je nadané dítě žijící na první pohled ve spořádané rodině. Bářinu spontánnost spoutává matčina touha po učesaném životě. Knihu, v níž eskalují emoce, čtou Veronika Khek Kubařová a Andrea Černá.
Pusťte si ukázku.

Český ráj - Jaroslav Rudiš

Místo jmen mají jenom přízviska, je jich pět a schází se v sauně. Muži se v Rudišově próze Český ráj svobodně otevírají a ukazují neveselý svět plný tragikomických vzpomínek a nejisté budoucnosti. Příběh, který získal titul Nejlepší jednohlasá audiokniha 2018, přečetl Petr Čtvrtníček.
Poslechněte si úryvek. https://soundcloud.com/onehotbook/jaroslav-rudis-cesky-raj-vypravi-petr-ctvrtnicek-demo-onehotbook 

Podcasty

Pořady Českého rozhlasu

Ano, jsme si vědomi toho, že nejde o klasický podcast. Český rozhlas však vysílá hned několik programů zaměřených na literaturu, které jako podcasty můžete poslouchat. Jednoduše a přehledně si tak můžete pustit Ex libris (knihy, které doporučují známé osobnosti), Knížky Plus (pro lepší orientaci na knižním trhu), Liberaturu (pátrání po českých literárních novinkách s Karolínou Demelovou a Jonášem Zbořilem), Knihy, na které vám nezbyl čas (pořad o zajímavých nebeletristických publikacích) a O knihách s knihovnicí (pořad ČRo České Budějovice pro všechny knihomily o tom, co stojí za to si přečíst),

Mileniálky čtou

O knihách a literárních fenoménech očima dvou mladých žen, mileniálek a bookstagrammerek Karolíny Maixnerové a Lucie Zelinkové.

Podcast Reného Nekudy

Lektor tvůrčího psaní René Nekuda se dívá na literaturu z jiného úhlu. Poslechněte si povídání o kreativitě, inspiraci, psaní nebo rozhovory se zajímavými osobnostmi.

Filmy & seriály podle knižních předloh

Zaklínač

Dlouho očekávaný akční fantasy seriál streamovací služby Netflix způsobil malé pozdvižení. Hlavní hrdina Geralt z Rivie, kterého ztvárnil Henry Cavill, putuje středověkým světem, v němž se pohybují nebezpeční netvoři. Za magií opředeným příběhem stojí polský spisovatel Andrzej Sapkowski, který přislíbil účast na květnovém veletrhu Svět knihy.

Příběh služebnice

Seriál Příběh služebnice vznikl na motivy stejnojmenné knihy Margaret Atwoodové a v současnosti se natáčí již čtvrtá série. USA pod záminkou ochrany před terorismem zanikly, na jejich místě teď stojí dystopický Gileád. Tvrdý režim staví na "tradičních hodnotách", potýká se však s obtížemi s plodností. Hlavní hrdinka Offred je jednou z mála plodných žen, a tak se stává sexuální otrokyní jednoho z Velitelů. Znepokojující příběh oslovuje především propojením s některými palčivými problémy dneška.

Volání divočiny

Cestu zhýčkaného pasteveckého psa Bucka popsal ve svém slavném díle Jack London. Buck je unesen a dostane se během zlaté horečky až na Klondike, kde má tahat sáně v psím spřežení. Po boku samotáře Johna Thorntona, jehož si zahrál Harrison Ford, pak objevuje pozapomenuté instinkty a nová dobrodružství.

Malé ženy

Nové zpracování klasického amerického románu Luisy Alcottové natočila režisérka Greta Gerwigová. Čtveřice dospívajících sester hledá své místo ve světě, který není ženám příliš nakloněn.

Sviňa

Arpád Soltész vykresluje mrazivý svět, který ovládají mafiáni a zkorumpovaní politici. Slovenský politický thriller nevypráví opravdový příběh, ale místy se nepříjemně dotýká reality. Inspirací pro knižní předlohu se totiž stala vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Na nože

Satirická krimi komedie plná velkých hereckých jmen navazuje na tradici detektivek Agathy Christie. Záhadné úmrtí spisovatele detektivních knih vyšetřuje svérázný detektiv v podání Daniela Craiga. Podezřelými jsou členové autorovy rodiny. Příběh plný tajemství, intrik a lží může začít...