Komiks - snadná cesta dětí k literatuře

10.05.2019

Mohou vůbec knihy v době internetu a všudypřítomných mobilních telefonů zaujmout nejmladší generaci? A jak je možné přivést děti všech věkových kategorií k lásce k literatuře? O tomto tématu přišla hovořit Michaela Pexová, specialistka komunikace v nakladatelství Crew.

Komiks je specifické literární médium, které se u dětí těší velké oblibě. Pro starostlivé rodiče však může být obtížné vybrat vhodný komiks pro své ratolesti jen na základě popisu, či obalu. V mnohých se totiž objevují násilné scény či vulgární mluva. Pro usnadnění orientace tak nakladatelství Crew začalo vydávat své komiksy v edici Crewkids, určené pro děti ve věku tří až dvanácti let. Na zadní straně přebalu těchto vydání je vždy uvedena věková skupina, pro niž je daný komiks určen.

A v širokém výběru lze opravdu najít i díla určená pro předškolní děti, které ještě nedovedou číst. Pro ty je připraven komiks Mimoni, jenž si vystačí jen s obrázky a ve kterém tak nenajdete žádný text. V edici dále vychází také příběhy Barta Simpsona, Spongeboba nebo kultovní dětský komiks Kůstek. Právě ten se stal v devadesátých letech senzací mezi americkou mládeží a způsobil zcela nevídané - děti vychovávané převážně u televize se začaly hojně přesouvat do knihoven a mezi stránky knih.

Pro dětské čtenáře je také určena edice Můj první komiks, ve které vycházejí příběhy z univerza Avengers a těch nejznámějších komiksových hrdinů jako je Spiderman nebo Iron Man. Na rozdíl od původních předloh zde není explicitně znázorněno násilí a jazyk neobsahuje vulgarismy. Zachován je však původní grafický vzhled a komiks tak připomíná podobou ty, které jsou určené pro dospělé čtenáře.

A co poradit rodičům, kteří chtějí své děti přilákat k četbě? „Nejdůležitější je, aby vás děti viděly pravidelně s knihou,“ říká Michaela Pexová. „Čtěte často jim, ale také sami pro sebe. A nebojte se děti vzít do knihovny. Bude to pro ně zajímavé a pro vás i méně finančně náročné, než knihy výhradně jen kupovat.“

Na veletrhu Svět knihy Praha také mohli návštěvníci potkat hrdiny komiksu My Little Pony, o jejichž ztvárnění se postarala skupinka cosplayerek. Příběhy z tohoto světa vyšly s podtitulem Návrat královny Chrysalis jako květnová novinka v edici Crewkids a prvně byly představeny právě zde.