Knížky žijí a Svět knihy s nimi

08.07.2020

Veletrh Svět knihy letos přece jen bude, alespoň menší v Plzni. Zahájí se tak po dlouhé pauze knižní podzimní sezona, kdy návštěvníci už netrpělivě očekávají, jaké novinky se na trhu objeví. V pátek 25. a v sobotu 26. září se pro ně otevře v areálu DEPO2015 mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Plzeň 2020. Letošní ročník je příznačně uveden hashtagem #KnížkyŽijí.

Poslední zářijový víkend lze v Plzni strávit s knížkami, filmy a vínem. Kromě veletrhu Svět knihy zde totiž proběhne ještě tradiční festival českých filmů Finále i festival vína.

„Že se potkáme s těmito akcemi není vůbec na škodu. Pěkně se doplňují, a návštěvníkům Plzně tak společně nabídneme komplexní zážitek,“ míní ředitel veletrhu Svět knihy Radovan Auer a doplňuje, „se zmíněnými akcemi domlouváme pro návštěvníky ještě zajímavá zvýhodnění.“

Návštěvníci veletrhu budou mít možnost po dlouhé pauze navštívit první knižní akci, kde více než 70 vystavujících nakladatelů představí svou publikační činnost za první pololetí letošního roku, ale zároveň, po loňské úspěšné premiéře, uvedou i prezentaci chystaných titulů na podzim a především na vánoční trh.

V připravovaném programu se opět objeví jak oblíbení domácí autoři, zajímavé výstavy, řeč však nebude jen o literatuře, ale také o jejím kulturním, společenském a politickém kontextu. Mezinárodní rozměr akce umocňuje jak tradiční účast Polska, Francie či severských zemí, tak nově přibyvší prezentace německy psané literatury, kterou Rakousko, Německo a Švýcarsko připravuje pod společnou hlavičkou Das Buch.

„Program teprve ladíme a kompletně jej zveřejníme na začátku září, nicméně již víme o několika zajímavých zahraničních hostech,“ říká Radovan Auer. „Spojili jsme ale také síly s místními, takže v předvečer veletrhu proběhne v Plzni oblíbené Čítání lidu, z naší strany okořeněné účastí finalistů Ceny Jiřího Ortena. Nemůžeme opomenout aktuální "boj o Kunderu", jenž nyní víří v intelektuálních vodách, pozvali jsme tedy do Plzně autora kontroverzní biografie Jana Nováka.“

Tři ochutnávky připravili pořadatelé už v létě, zapojili se do projektu DEPOVLETU. 29. července zde vystoupí zpěvačka Monika Načeva se svým novým albem, koncert doplní jako host Jáchym Topol, jehož texty Načeva zhudebňuje již po několik dekád. Další dva pořady proběhnou v srpnu - dětská dílna a tandemové čtení.

Letošní vizuál, který barevností odkazuje na novou korporátní identitu a především na nově nachystané webové stránky společnosti, navrhl dvorní grafický designér Světa knihy Pavel Fuksa.

Od 25. do 26. září se Plzeň opět stane středem literárního světa, a tak by si nikdo ze čtenářů a milovníků knih neměl Svět knihy Plzeň 2020 nechat ujít.