Knihy, na které se můžeme těšit v roce 2019

13.12.2018

S blížícím se novým rokem rostou očekávání. Jaký asi bude ročník 2019? Co přinese v osobní nebo pracovní rovině zatím nevíme. Literární budoucnost příštího roku však už naznačují ediční plány nakladatelství. A vypadá to na pozoruhodnou úrodu. Proto jsme namátkově vybrali několik zajímavostí, abyste se mohli začít alespoň trochu těšit. Některé z následujících knih pořídíte třeba už na květnovém veletrhu Svět knihy v Praze nebo zářijovém Světě knihy v Plzni.

Konec zimy přinese vzpomínku na beatnickou generaci. V Hebké mašince od Williama S. Burroughse čeká čtenáře opravdová jízda: „Burroughs rozpoutává orgie fantazie překračující veškeré hranice a tabu, jeho postavy putují časem, svádějí boje se zrůdnými silami a magií, to vše na pozadí dusné halucinující atmosféry a neskutečných kulis.“

Ve stejnou dobu se na pultech objeví také kniha, která možná přinese více světla do diskuzí doby postfaktické. Záhadu rozumu sepsali francouzští kognitivní vědci Hugo Mercier a Dan Sperber. Autoři možná trochu překvapivě tvrdí, že rozum nefunguje osamoceně a neslouží k hledání té nejlepší možné reakce v konkrétní situaci. Trochu jiný pohled na chování rozumu nabídne Ruby Wax v knize Nový rozumný svět, v níž nabízí vysvětlení „šílenství moderního světa“, ale i techniky k nalezení klidu.

Čtenáři detektivek se mohou začít těšit na další kauzu detektiva Van Veeterena. Kniha Případ G švédského autora Håkana Nessera otevírá starou vraždu, v níž má slavný vyšetřovatel jasno o vrahovi, nikoliv však o důkazech. Během příštího roku se také dočkáme překladu čtvrté knihy Roberta Galbraitha alias J. K. Rowling. V novince Lethal white, jak zní originální název, se detektiv Cormoran Strike setkává s otřeseným svědkem krvavého zločinu, jehož však vlivem traumatu zrazuje paměť.

Napětí, byť trochu jiného charakteru, nebude chybět ani v příbězích československých horolezců Navždy první od Martina Krejsy. Kniha popisuje „historii československého horolezectví v období od druhé světové války po první výpravy našich horolezců do nejvyšších hor v sedmdesátých letech minulého století prostřednictvím vyprávění legendárních českých a slovenských horolezců.“

>> Vánoční tip: oblíbené knihy oblíbených spisovatelů

Pokud jste milovníky filmů pro pamětníky, nejspíš vás potěší kniha Terezy Czesany Dvořákové Kinematografie první republiky, která se věnuje období, jež je často označované jako zlatá éra českého filmu. Ani fanoušci poezie nepřijdou zkrátka. Již brzy vyjde sbírka Smuteční gondola švédského básníka a nositele Nobelovy ceny Tomase Tranströmera. Dílo odkazující na Franze Liszta a Benátky přeložil Jonáš Thál.

A pokud ovládáte například angličtinu, můžete se v roce 2019 těšit na pokračování příběhu služebnice od Margaret Atwood. The Testament napsala autorka více než tři dekády po prvním dílu a události se odvíjí patnáct let po poslední scéně. Oceněná Helen Oyeyemi vydává počátkem března román Ginger Bread o matce a dceři, jejichž rodinná historie je spojena fantastickým perníkovým receptem. Jamil Jivani v knize Why Young Men: Rage, Race and the Crisis of Identity zkoumá palčivou otázku dnešní doby: proč jsou mladí muži náchylní k násilí? V odpovědi využívá Jivani jak důkladnou analýzu, tak osobní zkušenost z komunity přistěhovalců v Torontu. Krom vysvětlení však autor nabízí též řešení. Kniha vyjde koncem května. 

>> Mladé čtenáře si musíme vychovávat a hýčkat - a nemyslíme si to sami

Na závěr ještě jeden střípek z knižní budoucnosti: květen bude patřit autorům a autorkám jihoamerického kontinentu. A na to už se moc těšíme!