Vánoční tip: oblíbené knihy oblíbených spisovatelů

05.12.2018

Milovníci knih po celém světě nejspíš znají ten pocit, když vstoupí do knihkupectví nebo knihovny a nejradši by si krom jedné malé police odnesli úplně všechno. Jak si z té velké nabídky rozhodnout jenom pro pár kousků? Užijte si radost z výběru vánočních knižních dárků a nechte si doporučit příběhy od těch nejpovolanějších: od samotných autorů. (A nezapomeňte nějakým literárním balíčkem nakonec odměnit i sebe. Za tu námahu přece!)

Tak například irský prozaik a dramatik a nositel Nobelovy ceny za literaturu Samuel Beckett si užíval čtení verneovky Cesta kolem světa za 80 dní a propadl knize J. D. Salingera Kdo chytá v žitě. 

Čeští čtenáři momentálně netrpělivě čekají na překlad nové knihy J. K. Rowling (alias Roberta Galbraita) Lethal White z cyklu příběhů o Cormoranu Strikovi. Zkrátit vyčkávání si můžete třeba nejoblíbenější knihou J. K. Rowling - Emma od Jane Austen. „Jste vtaženi do příběhu, a když na druhém konci vystoupíte, víte, že jste byli svědky něčeho skvělého v akci. Nečekejte však ohňostroje, není v tom nic bláznivého,“ popsala Rowling Emmu.

Stephen King nedá dopustit na psychologický román Katherine Anne Porter Loď bláznů. 

Zadie Smith má na svém seznamu oblíbené literatury překvapivě young adult. Sama však vysvětluje, že v době, kdy knihu Hurikán jamajského autora Andrewa Salkeyho četla, termín young adult se ještě nepoužíval. 

Spisovatel Jay McIrney, jehož knihy Zářivá světla velkoměsta se prodalo několik milionů kusů po celém světě, má mezi svými oblíbenými díly Bílý tesák a Volání divočiny Jacka Londona. Cestu k psaní mu však otevřely básně Dylana Thomase. „Bylo to poprvé, kdy jsem si uvědomil, že jazyk je víc než jen transparentní médium pro poskytování informací a vyprávění příběhů. Díky Thomasovi mi došlo, že jazyk sám o sobě může být cílem. Nechal jsem se jeho dílem pohltit a nakonec jsem se přesunul k jiným básníkům, než jsem se dostal k próze, kterou ovlivnil James Joyce a další,“ popsal své zapálení pro Dylana Thomase McIrney.

Básnířka a spisovatelka Maya Angelou si oblíbila například Malé ženy od Lousy May Alcott, Neviditelného od Ralpha Ellisona či Dickensův Příběh dvou měst. 

Ernest Hemingway prohlásil, že není věrnějšího přítele, než je kniha. Mezi své blízké kamarády řadil Annu Kareninu, Bratry Karamazovy, Dubliňany nebo třeba Paní Bovaryovou. O těchto a mnoha dalších knihách prohlásil, že by je raději četl znovu poprvé, než měl jistý příjem milion dolarů ročně. Některá přátelství zkrátka nic nepřekoná. 

„Ten, kdo čte, žije s každou další knihou život navíc. Kdo nečte, má jen ten svůj.“ 
~ Oscar Wilde

Ray Bradbury si oblíbil G. B. Shawa. V roce 2003 prohlásil: „Jeho eseje obsahují veškerou inteligenci lidstva za posledních sto let a možná víc.“ A neopomněl ani Melvillova Moby Dicka: „Je zřejmé, že tato kniha měla na můj život dopad po více než 50 let.“ 

George R. R. Martin se rád vrací k Tolkienovu Pánovi prstenů, z novějších knih si oblíbil například Stanici 11 autorky Emily St. John Mandel. Pokud si však budete chtít udělat hezký pohodový večer, mějte se na pozoru. Podle Martina je tato kniha „hluboce melancholická, avšak krásně napsaná a nádherně elegická“.

Terry Pratchett si oblíbil Stručnou historii téměř všeho od Billa Brysona. 

Mezi knihami, které učarovaly Gabrielovi Garcíu Márquesovi je Kouzelný vrch Thomase Manna, Muž se železnou maskou Alexandera Dumase, Odysseus Jamese Joyce, ale také Proměna Franze Kafky. 

V knihovně Franze Kafky byste našli klasiky jako Goetha, Shakespeara, Dostojevského či Schillera a pak také Maxe Broda, Franze Werfela nebo též dvoudílné paměti jedné z prvních německých feministek Lily Braun. Která z knih byla jeho nejoblíbenější, však s určitostí nevíme. Nezbývá než přečíst všechny...

Kromě knih můžete knižním fanouškům ve svém okolí pořídit ještě jeden zajímavý dárek související s literaturou - vánoční balíček od Světa knihy.