Jak nás čtou Poláci?

26.04.2023

V letošním programu najdete osm polských jmen. Ať už jsou to prozaici, básnířky, ilustrátoři nebo překladatelky, spojuje je blízký vztah k české literatuře a kultuře.

Elżbieta Cherezińska | Foto (c) Archiv Svět knihy Praha 

"To nebyl můj slabikář, to byla moje univerzita," řekl o knize Pražský slabikář Aleksandra Kaczorowského známý reportér Mariusz Szczygieł. Ačkoli tato kniha vyšla česky nedávno, v Polsku byla jednou z prvních, která před lety nastartovala stále nekončící vlnu "čechofilie". Samozřejmě nic z toho by nebylo možné bez výjimečných českých autorů, jako jsou Bohumil Hrabal, Václav Havel nebo Ota Pavel, kteří jsou dodnes mezi polskými čtenáři oblíbení. Bohemista a spisovatel Aleksander Kaczorowski napsal také jejich autobiografie, z nichž dvě už česky vyšly. O svém vztahu k české kultuře nebo o tom, jak vnímá českou společnost, bude na veletrhu mluvit v pátek odpoledne s Petrem Vizinou.

Knihy Elżbiety Cherezińské, jedné z nejpopulárnějších autorek historických románů v Polsku, se také dotýkají českých dějin. Ale raného středověku, kdy spolu naše národy sojovaly – třeba o kosti sv. Vojtěcha. I když slavná svatba Měška s Doubravkou svědčí o tom, že i spojenectví se mezi polským a českým královstvím navazovala. Cherezińska představí už svou druhou knihu přeloženou do češtiny – Hrdá se po Hře o kosti dívá na středověk především ženskýma očima. Sobotní setkání s autorkou bude moderovat publicista a historik Jiří Peňás, který se mimochodem rád vydává na své "výpravy" také do Polska. Nedávno tak recenzoval i retro detektivku Glatz Tomasze Duszyńského, dalšího z polských hostů veletrhu. I s ním zůstáváme nedaleko české hranice, v meziválečném a tehdy německém Kladsku, v němž ale kromě Němců žili také Poláci, Židé a Češi. Autor za své knihy sbírá nejprestižnější polská žánrová ocenění a česky vychází už druhý díl populární série.

Mezi českými čtenáři naopak už několik let slaví úspěchy polská reportáž, kterou na veletrhu zastoupí Urszula Jabłońska a nabídkou překladů do češtiny nakladatelství Absynt a Dokořán, a také polská literatura pro děti. Ilustrátor Piotr Socha, autor oblíbených knih Včely, Stromy nebo Hygiena, tento fenomén představí spolu s Jakubem Pavlovským. Stále častěji Češi jezdí do Polska – kromě nákupů – i na dovolenou. Pokud přemýšlíte, kam se vydat, inspirovat vás může Bedekr Polsko. Kniha vznikla na základě stejnojmenného pořadu České televize a představí ji autor Pavel Trojan spolu s průvodci pořadem, herci Jitkou Ježkovou a Martinem Písaříkem.


Lucie Zakopalová