Galina Miklínová láká do Muzea Lichožroutů

24.11.2020

Kdo by neznal Lichožrouty, jejich fenomenální úspěch v knižní trilogii i ve filmu? A v překladech do bezmála dvacítky jazyků. A kdo by neznal autorskou dvojku, která je vymyslela: básníka a překladatele Pavla Šruta (1940-2018) a výtvarnici a filmařku Galinu Miklínovou (1970). Kdo nezná, má teď šanci poznat. 

A kdo zná, má možnost poznat širší kontext autorčina díla: od raných prací z konce 90. let po ty nejčerstvější. Galina Miklínová - to jsou také večerníčkový Kanafásek, vombat Jirka, který má problém s nočníkem, hrdinná trojka Hugo, Hubert a Ofélie, před kterou si žádné dobrodružství nemůže být jisté, a taky Kosprd & Telecí, strašidýlko Stráša anebo Cílovníci.

Je toho spousta, co Galina Miklínová zvládla, čím obohatila původní českou knihu a film pro děti a mládež.

Autorka je rodačka z Ostravy, vystudovala na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové filmovou a televizní grafiku, ilustrovala na padesát knižních publikací, realizovala přes deset animovaných filmů. První díl „lichožroutí“ trilogie se stal v soutěži Magnesia Litera Knihou desetiletí.

Její dynamický výtvarný styl sází na moderní pohádkovou stylizaci, která skvěle padne typu hlavní postavy. Tou je vesměs sympatický rošťák se smyslem pro absurdní humor, který si z dětského světa bere jako základní kvality hru, fantazii a zábavu a ze světa dospělých pak orientaci tradičních hodnotách, kdy pravda a láska dávají přirozeně na frak lži a nenávisti.

Aktuální přehlídka v rámci Světa knihy Plzeň byla malou upoutávkou na velkou výstavu Galiny Miklínové, která se chystá v pražské Ville Pellé. Těch her a zábavy, co tam bude, té interaktivity! Přijďte se přesvědčit na vlastní smysly!

Informace o výstavě najdete na webu Villy Pellé či na facebookové stránce události.

Radim Kopáč, kurátor výstavy