Fórum sci-fi a fantasy na Světě knihy Plzeň: Kosmické řídící středisko pro všechny nadšence

17.09.2019

Programovou novinku pro příznivce žánru sci-fi, fantasy i komiksu přichystali organizátoři letošního ročníku plzeňského Světa knihy - sál, ve kterém nepřetržitě poběží programy s touto tematikou.

V pátek dopoledne se autoři a autorky fantastických žánrů zaměří zejména na školy, a to především na žáky I. stupně. Dočkáme se poutavých přednášek v podání JIŘÍHO WALKERA PROCHÁZKY (spisovatele a lektora, který již šestým rokem navštěvuje školy a knihovny se svými literárními besedami) či spisovatelky a lektorky FRANTIŠKY VRBENSKÉ.

Františka Vrbenská si pro děti připravila dva pořady, které už samotnými názvy slibují fajn zábavu: „Nestvůry, strašidla a příšerky z celého světa“ a „Zombie, kytky, upíři a jejich kamarádi“. Jiří W. Procházka školní děti zase pozve na své dva osvědčené workshopy. První je komiksový workshop „Bublifuk! aneb Jak se dělají komiksy“, druhý je pro změnu detektivní, ovšem s příchutí sci-fi - „Tajná dvojka - staň se detektivem!“.

>> Osvětimská knihovnice se svým autorem

Páteční odpoledne bude zaměřené na všechny věkové kategorie, tedy na milovníky sci-fi a fantasy od 10 do 110 let. Besed a přednášek se zúčastní významná spisovatelka DANIELA KOVÁŘOVÁ či zakladatel plzeňského sci-fi klubu Andromeda VÁCLAV GRUBER (oba z Plzně). Od kyberpunkera Jiřího W. Procházky se můžete dozvědět něco o českém i světovém kyberpunku a první dáma české fantasy Františka Vrbenská pohovoří o tom, že skutečnost je občas fantastičtější či hororovější než mnohá klasická literární díla.

V sobotu ráno Jiří W. Procházka představí svůj netradiční pohled na komiksy, zejména na jejich historii od starověku přes středověk až po současné komiksové hity. Spisovatelka a lektorka KLÁRA SMOLÍKOVÁ, renomovaná zejména na poli dětské literatury, uvede svůj hravý workshop pro děti i rodiče s fantasy názvem Čertice Dorka. Následovat bude autogramiáda autorky.

>> Plzeňský Svět knihy nabídne první uvedení Národní třídy, Nabarvené ptáče i skvělý jazz

Odpoledne vás čeká smršť sci-fi a fantasy témat. Historii i budoucnosti sci-fi časopisu XB-1 se bude věnovat jeho šéfredaktor VLADO RÍŠA. O kyberpunku světovém i domácím vám porozpráví (a třeba i něco ze své tvorby přečte) guru českého kyberpunku Jiří Walker Procházka. Autorka ANNA ŠOCHOVÁ má přichystané rovnou tři exkluzivní přednášky - od dobývání vesmíru přes českou klasiku sci-fi až po hororové příběhy.

fantastický tým vydavatelství XB-1 a Walker&Volf