Eškol Nevo: Knihy mají pokládat otázky

17.09.2019

Izraelský autor Eškol Nevo má na svém spisovatelském kontě sbírky povídek, romány a několik mezinárodních úspěchů. Jeho nejnovější román Tři patra vyvolal už v několika zemích velkou pozornost a teď konečně dorazil i k nám. Líčí osudy a tajemství obyvatel jednoho domu v současném Tel Avivu. Setkejte se s autorem v sobotu v poledne na Světě knihy Plzeň 2019.

Foto: Heinrich-Böll-Stiftung - Flickr

V jednom rozhovoru jste prozradil, že jste se při psaní knihy Tři patra nechal inspirovat skutečnými tajemstvími svých přátel a známých. Poznali se v knize, když vyšla?

V knize nejsou příběhy popsány tak, jak jsem je slyšel. Žádný jsem nepoužil jedna ku jedné, vybral jsem útržky a ty potom smíchal jako salát. Ve finále se proto nikdo, dokonce ani moji nejbližší přátelé, v knize nepoznali.

Použil jste i nějaké vlastní tajemství?

Ano, použil. Myslím, že každá dobrá knížka skrývá nějaké autorovo tajemství. Jaké, to vám ale samozřejmě neřeknu.

>> Plzeňský Svět knihy nabídne první uvedení Národní třídy, Nabarvené ptáče i skvělý jazz

Tři patra zaznamenala mezinárodní úspěch, čím myslíte, že to je?

Opravdu nevím, je těžké vysvětlit, proč má právě tahle kniha takový ohlas. Myslím, že to autor ani nemůže objektivně posoudit. Musí to udělat čtenáři. Od nich slýchám, že se vžili do některé z postav a položili si otázky, co by oni sami udělali, kdyby se jim to či ono stalo. Právě to je podle mě dnešní úloha příběhů a jejich vyprávění, mají nám pokládat otázky o dobru a zlu, o lásce a nenávisti, o násilí i odpuštění a my bychom se z toho měli poučit.

Dnešní společnost je podle vás v komunikaci povrchní, nejde do hloubky. Snažíte se tento trend změnit při své práci s mladými autory? Aby oni už tak povrchní nebyli?

Právě se připravuji na workshop, na němž chci požádat studenty, aby se zkusili s ostatními podělit o své nejhlubší a nejdivočejší posedlosti a potom o nich napsali. Psaní je skvělá cesta k sebepoznání, a když máte navíc skupinu spisovatelů, pak je to zajímavý způsob poznání chování ostatních lidí. Právě to je skutečný důvod, proč učím. Není to ani tak kvůli tomu, abych předával rady novým autorům, ale chci podporovat intimitu a mezilidskou vzájemnost ve světě, který se mi zdá čím dál chladnější.

Pořiďte si vstupenky či rezervace na veletrh online: