Děti a knihy? Nerozluční přátelé!

18.09.2019

Pokud si chcete doma vychovat malého čtenáře, přijďte mu na plzeňský Svět knihy ukázat, že knihy jsou zábava! Během výtvarné dílny nakladatelství Host se děti naučí vyrobit si jednoduchou stínovou loutku a vyzkouší si také stínová kouzla. To vše na motivy krásně ilustrované knihy Nerozluční přátelé Emilie Dziubakové a Przemysława Wechterowicze.

Jména těchto dvou autorů knih pro děti nejsou ani v českém prostředí neznámá, v překladu už máme pět jejich děl, ať už je to Rok v lese pro nejmenší, který na originálních ilustracích sleduje proměnu přírody v různých měsících, oblíbení Dinosauři nebo vtipné vyprávění o dvou medvědech Obejmi mě, prosím. Polsko je v současné době ilustrátorskou velmocí a knihy polských autorů si čtou a prohlížejí děti po celém světě - od Japonska po Island. Právě během Světa knihy se můžete s vybranými knížkami seznámit - na stánku nakladatelství Host nebo ve výběru polské knihovničky na stánku knihkupectví Kosmas.

>> 10 dobrých důvodů, proč vyrazit na veletrh Svět knihy Plzeň 2019

V pátek i v sobotu dopoledne bude probíhat dílna Nerozluční přátelé. A jak ji popisuje sama lektorka? „Zajíček a sovička by se moc chtěli kamarádit, jenže jeden žije ve dne a druhý v noci. Jak to udělat, aby mohli být pořád spolu? Naštěstí jim padající hvězda přání splní. Máte také někoho, s kým byste si nejradši hráli od rána až do večera? Nebo byste chtěli mít? Přijďte za námi, vystřihneme si papírové loutky a budeme si hrát a číst.“ Jako vždy se mohou přihlásit celé třídy, ale zvány jsou samozřejmě všechny děti, které už umí zacházet s nůžkami. A nebo jim pomůžou rodiče.

Pokud hledáte něco pro starší čtenáře, máme pro vás několik tipů. Určitě si vyberete v sérii nakladatelství Jakost. Jednou z knih této S.E.R.I.E. je H.U.D.B.A., která nejen ukazuje, na co všechno lze hrát, ale zábavnou formou také nahlíží do hudební historie. Na malé i větší architekty zase čeká D.O.M.E.K., přehlídka nejrůznějších obydlí od domečků na stromě po nejmodernější návrhy. A jaký by to byl dům bez D.E.S.I.G.N.U? A co teprve bez Z.A.H.R.A.D.Y.? Prolistujte si v klidu bohatě ilustrované knihy, ve kterých se sami dozvíte leccos, co jste možná netušili.

>> Pořiďte si vstupenky rezervujte si místa na pořadech Svět knihy Plzeň 2019 online

A nechte listovat i děti! Jak řekl Tomasz Rożek v rozhovoru pro Český rozhlas: „Když dítě dospívá ve světě, který mu neustále něco zakazuje, ve kterém se nesmí ničeho dotknout, nesmí nic udělat, pokaždé mu někdo vynadá, tak potom je z něj skutečně člověk, který se o nic nezajímá.“ Rożkův Kosmos nezapře nadšení objevitele a astronoma, vysvětlí vám jednoduše černou díru i další záhady vesmíru. A nadchne určitě každou holku i kluka. Kdo z vás si nepřál být kosmonautem?

Lucie Zakopalová