Dětem na jazyku nezáleží

11.06.2022

Ukrajinská autorka a literární redaktorka Kateryna Michalicyna je původní profesí učitelka biologie. Jasné stopy tohoto povolání nesou i její knihy Kdo roste v parku a Kdo roste v lese, které představila malým návštěvníkům Světa knihy Praha.

Ukrajinská autorka a literární redaktorka Kateryna Michalicyna. Foto: @archiv Svět knihy Praha

Ještě pár minut před začátkem besedy bylo hlediště prázdné, ale pak se na volné židle nahrnula školní třída a rázem bylo plno a veselo. A Kateryna Michalicyna ukázala, že je stále skvělou pedagožkou. Okamžitě děti "lapila" a na celou hodinu byly "její". 

Vtáhla je do diskuse o stromech, zvířatech, kladla otázky a během chvíle dokázala to, že jsme se všichni uprostřed velkého výstavního stanu cítili jako v lese nebo v parku. Po přečtení ukázky z její knihy byl tento pocit ještě výraznější. Pak s dětmi malovala, hýbala se, smála. Bylo strhující ji pozorovat. A přestože byla celému programu přítomna překladatelka, v některých chvílích nebylo vůbec důležité, že Kateryna mluvila ukrajinsky a děti česky. 

Bariéry padly a Kateryniny knihy ožily bez ohledu na jazyk. I tohle umí dobří autoři. Děti si ze setkání s touto výjimečnou ukrajinskou autorkou jistě odnesly nezapomenutelný zážitek.