ČTENÁŘ NA JEVIŠTI 2023

29.01.2024

Do projektu Čtenář na jevišti 2023, který vznikl pod křídly kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou, se zapojilo 68 souborů, které pracovaly s textem své vybrané literární předlohy, přepracovaly ji na scénář, přidaly dramatizační prvky, vymyslely scénu i kulisy, přičemž v hlavní roli zůstala právě vybraná kniha.

Zajímavé literárně-divadelní klání vyvrcholilo 19. prosince 2023 ve Studiu Švandova divadla v Praze, kde se sešlo pět nejinspirativnějších souborů, aby předvedly své inscenace založené na scénickém čtení.

Vybrány byly:

- Čtenářský klub na II. stupni - ZŠ Bruntál Jesenická, inscenace Bez frází a bez jůtubu (D. Landsman) pod vedením Mgr. Miroslavy Henčové

- Klub čtenářů - Základní škola a mateřská škola Dobratice, inscenace Bibiana píská na prsty (I. Binar) pod vedením Mgr. Marty Mojákové

- 3.B - ZŠ Dobříš, náměstí Komenského, inscenace Mach a Šebestová (M. Macourek) pod vedením Mgr. Václavy Petráskové

- 2. stupeň - ZŠ a MŠ Okna, inscenace Kamo a já (D. Pennac) pod vedením Mgr. Veroniky Žákové

- LDO 2 - ZUŠ Říčany Masarykovo náměstí, inscenace Pan Smraďoch (D. Walliams) pod vedením MgA. Veroniky Olejníkové

Jak uvedla koordinátorka kampaně Rosteme s knihou Jana Chalupová, vybrat pět souborů byla nelehká volba. "Viděli jsme nadšené děti s knihou v ruce, slibné herecké výkony i kvalitní práci s texty a scénářem," řekla a dodala: "Nejdůležitější pro nás všechny je, že děti pracovaly s literárními texty, naučily se nové dovednosti a bavily se s knihou. To splnily všechny zúčastněné soubory, což je záměr celého projektu."