„Chtěla bych napsat povídky s tématem sebevraždy,“ prozradila Viktorie Hanišová

18.11.2019

Koncem dubna letošního roku vyšla Viktorii Hanišové třetí kniha. Příběh s názvem Rekonstrukce sleduje dramatickou životní cestu Elišky, která v devíti letech objeví doma mrtvou matku a malého bratra. Autorka přijela na Svět knihy Plzeň Rekonstrukci blíže představit, ale rozpovídala se také o svých předchozích dílech, plánech do budoucna a spisovatelských začátcích.


"Být spisovatelkou pro mě byl dětský sen," přiznala Viktorie Hanišová v úvodu. Se svými prvními texty se však podle svých slov schovávala a styděla se. "Když jsem začala psát, neměla jsem přehled o české literatuře. Četla jsem Vyhnání Gerty Schnirch Kateřiny Tučkové, která je stejný ročník jako já. Tak jsem svůj rukopis zkusila poslat do Hostu."


Výsledkem jsou tři knihy, které nyní vyšly v němčině, bulharštině, polštině či makedonštině. Houbařka právě vychází ve španělštině a katalánštině. Autorka prozradila, že tento překlad byl obzvlášť komplikovaný. "Se španělským překladatelem jsme intenzivně řešili překlad názvů hub. V Pyrenejích houby běžně rostou a sbírají se, takže s katalánštinou nebyl až takový problém. Ale španělé řadu z nich neznali, takže jsme společně nahrazovali podobnými druhy," prozrazovala spisovatelka, která se sama živí též jako překladatelka.


Přestože každé z knih dominuje jiné hlavní téma, jedno mají společné - točí se kolem komplikovaného vztahu matky z dcerou. "Příběh si ke mně chodí sám, nevymýšlím si ho," řekla Viktorie Hanišová. Mnoho čtenářů podle autorčiných slov těžce nese, že na konci jejích příběhů není jasné rozuzlení. "Popisuji zažitá traumata. V životě to nechodí tak, že trauma prostě skončí a otočí se nová stránka. Trauma prostě vyřešit nejde. Ve všech mých knihách moje hrdinky vlastně řeší své dětství. Z něj se člověk nikdy nevymaní."


Ke konci setkání Viktorie Hanišová prozradila své plány do budoucna. "Chtěla bych napsat povídky s tématem sebevraždy. Nemusí být nutně depresivní. Ale nějak mi to teď nejde. Ve vlaku sem jsem napsala šest vět a čtyři jsem smazala," uzavřela Hanišová. Další autorčino dílo tedy bude překvapením.