Česko hlavní zemí knižního veletrhu v Lipsku 2019

15.03.2018

Přes čtvrt milionu návštěvníků projde každoročně branami Mezinárodního knižního veletrhu v Lipsku. Tato knižní událost, jejíž historie sahá až do 17. století, je jednou z nejvýznamnějších svého druhu v Evropě a má světový přesah. Ročník 2018 odstartoval právě dnes - 15. března - a při té příležitosti oznámil ředitel veletrhu Oliver Zill hlavní hostující zemi pro následující rok. Po třech letech vyjednávání se jí stala Česká republika

Důležitá role Česka na knižním veletrhu bude součástí projektu Český rok, do něhož jsou zapojeny desítky kulturních institucí z České republiky, Německa, Švýcarska a Rakouska. Celému  německy mluvícímu regionu se během čtrnácti měsíců představí čeští spisovatelé a knižní kultura, české myšlení, výtvarné umění, komiks, hudba, design nebo fotografie. Čeští čtenáři pak budou mít v možnost poznat více ze současné německé literatury. 

Cílem Českého roku je zintenzivnit česko-německé kontakty a více provázat českou a německou kulturu. Některé z chystaných projektů by se měly stát trvalou součástí česko-německé kulturní výměny. Předvojem Českého roku se stane právě letošní ročník knižního veletrhu v Lipsku. Se svou tvorbou se zde v rámci autorských čtení a debat představí Michal Ajvaz, Bianca Bellová, Petr Borkovec, David Drábek, Sylva Fischerová, Arnošt Goldflam, Jiří Hájíček či Petr Hruška. Přípravu prezentace českých autorů a české knižní kultury má na starosti Moravská zemská knihovna v Brně. 

Prvním viditelným výsledkem zesilování česko-německé kulturní výměny a větší propagace české literatury je například množství letošních žádostí o podporu překladu českých knižních titulů do němčiny. Obvyklé tři žádosti se tento rok desetkrát rozrostly.

Foto: Facebook Mezinárodního veletrhu v Lipsku