Bytová krize i LEGO: Severská literatura na Světě knihy 2023

28.04.2023

Vrcholem severského programu letošního ročníku pražského veletrhu bude v pátek 12. května Severský literární večer. Pozvání k první debatě přijali norský autor Stein Torleif Bjella a finský spisovatel Kari Hotakainen. 

Jejich knihy spojuje téma hlubšího smyslu lidské existence. V Bjellově prozaickém debutu Rybářská chata se vypráví o dvou odlišných mužích, kteří k sobě hledají cestu. Hotakainenův román Příběh je zasazený do blízké budoucnosti, v níž jsou nedostatkové byty přidělovány na základě poutavosti životního příběhu. Švédskou spisovatelku Marit Kapla a dánského autora Jespera Clemmensena, kteří budou diskutovat ve druhé části večera, pojí novinářské povolání a zájem o historii. Marit Kapla v rozsáhlém díle Osebol, nominovaném na Cenu EU za literaturu, podává prostřednictvím rozhovorů s vesničany i poetických vsuvek svědectví o stejnojmenné švédské vsi. Jesper Clemmensen v knize Uprchlíci líčí příběh Jana Ročka a jeho rodiny, kteří v roce 1960 vyskočili z paluby východoněmecké výletní lodi do přístavu v dánském Gedseru, aby se dostali na svobodu. Marit Kapla, Stein Torleif Bjella a Jesper Clemmensen se zúčastní i dalších akcí v rámci festivalu.

Malý severský stánek letos najdete pod označením KB202. Severská velvyslanectví v ČR a Skandinávský dům budou prezentovat nejnovější překlady ze severských jazyků, prodávat vybrané tituly, nabízet rozličné materiály o Severu a poskytovat informace o severské kultuře. V pátek odpoledne zde proběhne autogramiáda Jespera Clemmensena

Na festivalu se dále představí švýcarský spisovatel Joachim B. Schmidt žijící na Islandu s černohumorným románem Kalmann či publikace LEGO – Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě. Součástí veletrhu bude také stánek festivalu Měsíc autorského čtení věnovaný letošnímu čestnému hostu – Norsku. Spolek Překladatelé Severu pak chystá pořad o strojovém překladu.