Brány veletrhu se slavnostně otevřely. Zahájení se neslo v očekávání rozhodnutí vlády ohledně sazby na DPH na knihy 

12.05.2023

Zahájení 28. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha proběhlo ve Velkém sále, který je letos téměř pod širým nebem. Počasí přálo a nálada byla slavnostní, i když přece jen trochu napjatá, protože právě v tu chvíli jednala vláda o zvýšení DPH na knihy. 

O úvodní slovo se postaral předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka. Jeho proslov se nesl právě v duchu nejistoty týkající se DPH. "Jsme ve velkém stresu, protože když neznáte podmínky svého podnikání do budoucna, cítíte se ohroženi," vysvětlil nejen z pozice předsedy Svazu, ale také jako autor a nakladatel. "Mám sen žít v zemi, kde si vláda bude uvědomovat význam knih," dodal. 

Na jeho projev navázal ministr kultury Martin Baxa. "Jako prioritu při svém působení ve funkci ministra jsem si stanovil podporu knižního trhu," řekl a připomněl navýšení grantů a další projekty směřované právě do knižního sektoru. Dodal také, že Česká republika usiluje o post hlavního hosta na knižním veletrhu ve Frankfurtu. "Česká literatura si to zaslouží," řekl. 

V závěru svého projevu pozval na pódium básnířku a nakladatelskou redaktorku Marii Iljašenko, která poděkovala za českou podporu ukrajinským autorům. Podle jejích slov je to právě kultura, která i v těžké válečné situaci drží lidi nad vodou, povzbuzuje, dodává sílu. Slovo následně dostal primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda, který vyzdvihl význam veletrhu pro naše hlavní město. "Jsem rád, že Praha má takovýto festival, který má mezinárodní prestiž." 

O závěrečnou řeč se postaral ředitel veletrhu Svět knihy Praha Radovan Auer, který poděkoval všem partnerům, kteří veletrh podporují. "Pomáhají nám naplňovat naši misi, jíž je rozvíjení čtenářství." Připomněl, že i letos veletrh podporuje Ukrajinu a představil novinku, jíž je otevření centra středoevropského a východoevropského knižního trhu (Central and East European Book Market).

 V úplném závěru poděkoval všem, kdo se na veletrhu podílejí a oficiálně prohlásil veletrh za zahájený. Třešinkou na závěr byla zpráva, která o pár minut později potěšila celý český knižní průmysl, a sice že vláda rozhodla o nulové sazbě DPH na knihy.