Alejandro Jodorowsky se setká s fanoušky hned dvakrát

05.05.2019

Na poslední chvíli přibylo do seznamu hostů Světa knihy Praha 2019 hvězdné jméno. Je jím mystik a legenda mnoha uměleckých žánrů Alejandro Jodorowsky.

Foto: Lionel Allorge, Wikimedia Commons

„Alejandro Jodorowsky měl dorazit již v minulém roce věnovanému komiksu, vzhledem k pokročilému věku a obavám o své zdraví však návštěvu Prahy na poslední chvíli zrušil. Velmi jej to především s ohledem na jeho české fanoušky mrzelo. Udržovali jsme s ním nadále kontakt. Pochází z Chile, dlouhou dobu tvořil v Mexiku, skvěle tedy zapadá i do letošní prezentace latinskomaerické literatury. V posledních dnech jednání nabrala na obrátkách a předevčírem jsme si jeho návštěvu definitivně potvrdili a zakoupili letenky,“ popisuje peripetie se získáním autora Radovan Auer. „Definitivně tomu, že dorazí, ale uvěřím, až mu na holešovickém výstavišti stisknu ve čtvrtek ruku.“

Do kinematografické historie se Jodorowsky zapsal westernovým snímkem El topo nebo kultovní Svatou horou, v nichž si i zahrál. Ve filmu stejně jako v komiksu ho ovlivnil jeho příklon k surrealismu a zájem o mystično, který se projevuje i v jeho vlastní terapeutické nauce - psychomagii. V komiksové tvorbě je významná jeho spolupráce s francouzským kreslířem Moebiusem. Fanoušci jej znají díky rozsáhlému cyklu ze světa Incalu (Incal, Kasta metabaronů, Technokněží). Do své imaginace bez hranic vtáhl Jodorowsky české čtenáře komiksů také v portrétu mocného renesančního rodu Borgia nebo v duchovním tibetském příběhu Bílý Láma.

„Domluvili jsme se s Alejandrem Jodorowskym, že pro své fanoušky udělá velkou prezentaci ve čtvrtek 9. 5. v 18. hodin v open air prostoru Gauč ve Stromovce na holešovickém výstavišti. A v pátek na stejném místě od 14 hodin bude mít ještě autogramiádu pro ty, kteří nestihnou čtvrteční setkání,“ upřesňuje program návštěvy Guillaume Basset, dramaturg festivalu. „Víme, že je vše na poslední chvíli a termín není ideální, ale je to zázrak, že Alejandro Jodorowsky do Prahy dorazí. Je to poprvé a myslíme si, že si určité úsilí fanoušků zaslouží,“ dodává Basset.