10 důvodů, proč vyrazit na Svět knihy Plzeň 2020

10.09.2020

Letošní příběh Světa knihy je plný dramatických dějových kotrmelců, odboček i žánrového prolínání. Na happy end se ale snad přece jen dostane, a to 25. a 26. září v areálu DEPO2015 na Světě knihy Plzeň. Připravili jsme si proto pro vás deset zajímavých zápletek, které letošním veletrhem zahýbají.

1. Představení podzimních novinek

Hned v pátek odpoledne společně nahlédneme do budoucnosti. Nebojte se - nebudeme zacházet daleko a přineseme pouze dobré zprávy. Nakladatelé nám totiž představí ty nejzajímavější tituly, které v nejbližších týdnech dorazí do knihkupectví. Budete tak moci začít přemýšlet, o co napsat Ježíškovi.

2. Jan Novák o Milanu Kunderovi

Nejspíš každý, kdo se jen trochu orientuje v aktuálním literárním dění, se doslechl o nové biografii Milana Kundery od Jana Nováka. Kniha rozvířila diskuze a zájem natolik, že se už po prvních dvou týdnech od vydání chystal dotisk. Autora vyzpovídá na Světě knihy Plzeň 2020 překladatel a literární kritik Ladislav Nagy. Rozhovor se tak uskuteční v době, kdy do českých knihkupectví přichází překlad poslední Kunderovy knihy Slavnost bezvýznamnosti.

3. Winterbergerova poslední cesta

Pod názvem Winterberg & Kraus vystoupí v Klempírně Jaroslav Rudiš a Jiří Hradil. Scénické čtení s hudebním doprovodem se bude věnovat Rudišově knize Winterbergerova poslední cesta, která bere čtenáře na výlet vlakem po středoevropských bojištích, hřbitovech i za osobními traumaty. Jde o první německy psaný titul známého českého autora. Čtení doplní klávesista Jiří Hradil, člen kapel Kafka Band, Tata Bojs a Lesní zvěř. 

Foto: Peter von Felbert, facebook.com/jaroslavrudis

4. Zahraniční autorky o pražské historii i milostné současnosti

Plzeňským návštěvníkům představí svou knihu Divadlo světa Anne Delaflotte Mehdevi. Román francouzské autorky se odehrává v barokní Praze. Francie bude hrát prim i v dalších měsících - stane se totiž hostem veletrhu Svět knihy Praha 2021. Přijďte si proto po- slechnout též diskuzi na téma Česká literatura ve Francii. Kromě literární návštěvy ze země galského kohouta se představí i Polsko. Za svou novelu Slast získala Marta Dzido Cenu Evropské unie za literaturu. Jak název napovídá, tématem je milostné setkávání.

5. Besedy s českými spisovateli a spisovatelkami

Těšit se můžeme i na zástupce české literatury. Jiří Hájíček přijede povídat o své nejnovější knize Plachetnice na vinětách. Kateřina Tučková představí Hrdinky - šedesát portrétů mimořádných žen našich dějin. Markéta Lukášová bude mluvit nejenom o svých knihách, ale také o divadelním zpracování své prvotiny. Jakuba Katalpa poodhalí více o své novince Zuzanin dech. Jan Němec se vrátí ke svým Možnostem milostného románu v setkání s názvem O lásce v době digitálního smutku. A pustíme se i mimo beletrii. Petr Fischer se dotkne aktuálního tématu a v rámci diskuze Byla tohle krize? se bude věnovat pandemii. Petr Koubský a Lenka Vrtišková Nejezchlebová budou řešit, jak přiblížit svět vědy běžnému čtenáři. Ina Píšová se vydává po stopách legionáře Jana Kouby v knize a stejnojmenné besedě Transsibiřská odysea. A tím zajímavá setkání v plzeňském programu rozhodně nekončí!

>>> Vystavovatelé, které najdete na Světě knihy Plzeň 2020

6. Deset let s A Cup of Style

Sestry Ehrenbergerovy se řadí k nejznámějším blogerkám, youtuberkámpodcasterkám v Česku. A právě jejich blog letos oslavil deset let fungování. Při této příležitosti vydaly Lucie a Nicole knihu popisující cestu k aktuálnímu úspěchu. Kromě ní také v Plzni představí svůj motivační diář.

7. Program pro malé a mladé čtenáře

I letos můžete na Svět knihy vzít děti - menší i puberťáky. Bude o ně dobře postaráno! Setkají se s řadou známých spisovatelů, ilustrátorů, řeč bude o zvířatech, rostlinách, cestovatelích či baletu, ale také o strašidlech, mimozemšťanech a dracích. Školní kolektivy jsou vítány. 

8. Workshop Ex Libris

Pokud máte neposednou knihovnu a vaše knihy neustále putují po známých, určitě víte, jak je těžké dostat svazky zpátky do své knihovničky. V rámci Víkendu otevřených ateliérů si proto můžete v sobotu v Makerspace DEPO2015 vyrobit svou vlastní známku Ex Libris a označit tak své knižní stádečko, aby se vám lépe nahánělo.

9. Finále Světa knihy

Ve stejném termínu, v němž se otevřou brány Světa knihy Plzeň, se odehraje též filmový festival Finále. Můžeme tak mít o radost víc! Každý, kdo si pořídí dvě vstupenky na Svět knihy, dostane jeden lístek do kina na Finále. A platí to i naopak - kdo si obstará jakoukoli akreditaci na filmový festival, dostane jednu vstupenku do světa literatury.

10. Výstavy

Pokud si budete potřebovat od knih na chvíli odpočinout, můžete si prohlédnout výstavy. Uvidíte například výstavu literární ceny Magnesia Litera věnovanou nominovaným a vítězným knihám 19. ročníku soutěže. Svou práci ukáže výtvarnice Galina Miklínová a společně s kurátorem Radimem Kopáčem prozradí více o připravované rozsáhlé výstavě v pražské Ville Pellé. Ateliér Didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni - zkráceně Sutnarka - bude prezentovat ukázky prací svých nadaných studentů.

Leitmotivem celého Světa knihy Plzeň jsou samozřejmě i letos speciální veletržní ceny knih, díky nimž si třeba uděláte předvánoční náskok nebo prostě jen větší čtenářskou radost. Na nádvoří areálu DEPO2015 se budete moci občerstvit, takže si bez obav naplánujte výlet do světa literatury v přívětivém babím létě. 

Celý program najdete online.

Svět knihy Plzeň 2020 - 3. mezinárodní knižní veletrh a literární festival
25.-26. 9. 2020 pátek a sobota: 9.00-19.00
DEPO2015 Plzeň Presslova 14, 301 00 Plzeň
• plné vstupné 90,- Kč,
• zlevněné 45,- Kč,
• pro školní skupiny 20,- Kč Předprodej online a rezervace na: www.svetknihy.cz

#KnížkyŽijí