A. B. Jehošua

19.02.2018

A. B. Jehošua (Izrael, 1936)

Prozaik, esejista a dramatik, žijící legenda izraelské literatury.

Narodil se v Jeruzalémě do sefardské rodiny, vystudoval filozofii a literaturu. Mezi lety 1963 a 1967 žil a učil v Paříži a působil jako generální tajemník Světového svazu židovských studentů. V roce 1972 začal učit literární komparatistiku a hebrejskou literaturu na univerzitě v Haifě, jejímž je také profesorem.

Coby prominentní představitel tzv. nové vlny izraelské literatury byl jedním z prvních spisovatelů své země, kteří se odklonili od výhradně společenské a politické tématiky a zaměřili se místo toho na individuální a rodinné aspekty lidské existence. Za své romány získal množství různých ocenění, včetně Izraelské ceny za hebrejskou literaturu, Prix Médicis étranger a ceny Dan David Prize. Pravidelně bývá nominován na Nobelovu cenu za literaturu. Noviny New York Times ho označili za "izraelského Faulknera". V češtině vydává jeho díla nakladatelství Pistorius & Olšanská; zatím nejnovější titul Cesta na konec tisíciletí přeložila Magdalena Křížová. 

A. B. Jehošua žije v Jeruzalémě.

Setkejte se s Avrahamem Jehošuou na Světu knihy Praha:
> pátek 15.00 - 16.00 / Památník Šoa Praha / diskuze Nenalezená identita: Žid či Izraelec? Asaf Gavron, Hadar Galron, A. B. Jehošua
> sobota 17.00 - 17.50 / velký sál - střední hala / Avraham B. Jehošua - legenda izraelské literatury
> sobota 18.00 / S201 střední hala / Avraham B. Jehošua - autogramiáda