Zoja a Sedláček balancovali mezi filozofií, psychologií a ekonomikou

21.06.2022

Přestože měla beseda s Luigim Zojou a Tomášem Sedláčkem název Všechny cesty vedou k filozofii, řečníci se nakonec shodli na jiném závěru. Na jednom pódiu se sešel známý italský psychoanalytik a spisovatel Zoja s ekonomem, filozofem a pedagogem Sedláčkem. Setkáním provázel dramaturg Světa knihy Guillaume Basset. 

Luigi Zoja se narodil ve válečných letech v Miláně. Z doby, kdy v okolí vybuchovaly bomby a letadla postupně zničila až třetinu města, si podle svých slov nic nepamatuje. V jeho podvědomí  však tyto zážitky nejspíš zůstaly zapsány. "Podle současných teorií jsem byl traumatizován. Je to opravdu možné, mám například problém s usínám za hluku," uvedl Zoja. Beseda se dotkla tématu aktuální klimatické krize. 

Debata Všechny cesty vedou k filozofii. Foto: @archiv Svět knihy Praha

Proč zůstáváme nečinní tváří v tvář rostoucímu počtu zpráv o zhoršujícím se stavu přírody? Stojí za tím popření, nebo lhostejnost? tázal se Guillaume Basset. "Je to velmi často obojí. Lidé mého věku mohou být indiferentní. Katastrofa se stane, až už tu nebudeme. Ale taky vidím nedostatek povědomí mezi mladou generací. Dnes máme více možností, jak být informovaní. Jenomže trávíme na těchto kanálech víc času zábavou. Je to v určitém smyslu narcistní chování," popisoval Luigi Zoja, který varoval před lavinou individualismu. 

Sám prý většinu svého pracovního času věnuje psaní a přednášení, aby přispěl ke společnému vědění. Tomáš Sedláček se s Luigim Zojou setkal před lety, když se při rešeršování pro svou knihu zajímal o význam Evropy. "My ekonomové jsme udělali velkou chybu, že jsme na Evropu nahlíželi jen z našeho pohledu. Teď můžeme vidět ducha Evropy při tom, co se děje na Ukrajině," vysvětlil Sedláček

Připomenul mimo jiné též podle svých slov jednu z nejčastěji špatně citovaných vět v historii. Obvykle se říká, že peníze jsou kořenem všeho zla. V Bibli ale stojí, že je to láska k penězům, která vše ničí. Peníze jsou vztahová záležitost. Nevlastníme je, nemůžeme je vyrobit ani zničit, aniž by se to obešlo bez následků. Podle Sedláčka také ekonomie není v depresi, ale v manické depresi. "Nejdřív musíte začít léčit manické stavy," řekl. "U všeho, co děláte, je důležitý narativ. My tu žijeme uprostřed mýtu nekonečného růstu. Ale on je to opravdu jen mýtus, přestože se vykládá všude po světě řekl. Vždycky existuje limit," upozorňoval Luigi Zoja

"Moje oblíbená definice zní: mýtus je něco, co se nikdy nestalo, ale děje  se to pořád. Největší tvůrci mýtu jsou lidi z centrálních bank, finanční systém reálně neexistuje, je to jen "mindset". Podobně jako právo. Mýty jsou neviditelné, neexistující entity, kvůli kterým jsme ochotní zemřít," doplnil Sedláček. Oba řečníci se nakonec shodli, že všechny cesty vedou k propojování.