Začínám číst ve chvíli, kdy všichni kolem už spí

12.01.2023

Míša Faktorová, která má na svém instagramovém účtu Radši knihu téměř devatenáct tisíc sledujících, je další bookstagramerkou s níž je Svět knihy v úzkém kontaktu. Na prahu nového roku nás zajímalo, jaké knihy ji v posledních měsících zaujaly, jaké by nám pro rok 2023 doporučila, ale třeba i to, jestli ji někdy knihy přivedly do neobvyklých situací nebo jestli má svůj čtecí rituál. 

Máte spočítáno, kolik knížek jste v roce 2022 přečetla? Která byla nejlepší?

V roce 2022 jsem přečetla 150 titulů a vybrat jeden nejlepší je podle mě nemožné. Mohu ale stoprocentně doporučit Zahradu mrtvých duší od debutujícího českého autora Lukáše Bočka, Děti nade vše od Delphine de Vigan či novinku od Ruty Sepetys Musím tě zradit, jež zpracovává téma převratu režimu v Rumunsku očima dospívajícího člověka.

Dáte při výběru knih na trendy, nebo spíše hledáte nepříliš známé knižní poklady?

Nepreferuji jedno ani druhé, ráda se pouštím do novinek, které oslovily mnoho čtenářů, protože mívám nutkání zjistit, proč jsou tak oblíbené. Stejně tak ráda objevuji zapadlé tituly, kterým se třeba tolik pozornosti nevěnovalo, ale mě z nějakého důvodu zaujaly.

Jaká kniha vás překvapila tím, že byla jiná, než jste čekala, ať už v pozitivním nebo negativním slova smyslu?

Rozhodně mě překvapila kniha Ohnivcova dcera, která zpočátku působí jako román o hledání svého místa na světě, ale po sto stranách zcela otočí a stane se z ní velmi akční a špionážní příběh, což jsem absolutně nečekala. A v negativním smyslu se mi to bohužel stalo u knihy Orlické vraždy, která byla podivným, skoro pohádkovým způsobem odvyprávěna, což vzhledem k závažnosti popisovaných zločinů, bylo až bolestivě neadektvátní.

Jedna trochu záludná otázka: Dostaly vás někdy knihy do neobvyklé situace?

Nad touto otázkou jsem musela docela dlouho přemýšlet a došla jsem k tomu, že jsem se díky knihám dostala k moderování velkých akcí, třeba besed na letošním HumbookFestu, což kdybych řekla svému mladšímu já, tak mi rozhodně neuvěří. A zpočátku to pro mě byly dost neobvyklé situace, které se ale nyní stávají čím dál obvyklejšími, z čehož mám radost.

Máte svůj "čtecí rituál"?

Můj čtecí rituál neobsahuje čaj ani svíčky, ale hlubokou noc. Většinou si začínám číst až ve chvíli, kdy všichni kolem mě spí, pak mohu nerušené číst do hodně pozdních (spíše ranních) hodin. Jsem jednoduše sova a mám to štěstí, že mohu svůj den začínat o několik hodin později.

Které knihy byste čtenářům doporučila do jejich novoročního "bucket listu"?

Stoprocentně ty tři, o nichž jsem mluvila v první otázce a pak z žánru fantasy Říši upíra a Čarodějnice dřívější a budoucí, heavy contemporary Stačí mávnout křídly, dystopii Divoká říše, rozhovory od Martina Moravce (především ten s Davidem Heclem) a knihu Nejšťastnější muž na zemi.

Ptala se Jana Marxtová.