Vendulka - hledání dívky z fotografie

28.09.2019

Novinář a spisovatel Ondřej Kundra představil na veletrhu Svět knihy Plzeň 2019 svou novou knihu Vendulka. K jejímu napsání ho inspiroval snímek smutné židovské dívky fotografa Jana Lukase.

Ondřej Kundra má na svém kontě například životopis Medy Mládkové nebo úspěšnou knihu o ruských agentech Putinovi agenti. Tentokrát vykročil do jiných příběhových vod a pustil se do otázky holocaustu. „Na obalu knihy je fotografie dívky Vendulky, která vznikla v předvečer transportu její rodiny do koncentračního tábora. Snímek pořídil přítel rodiny, fotograf Jan Lukas. Požádal ho o to otec rodiny, který chtěl zachytit svou ženu a dceru před odjezdem s tím, že další fotografie vznikne po návratu. To se už ale nestalo, protože právě otec se z koncentračního tábora nevrátil,“ vysvětlil Ondřej Kundra osud fotografie, která ho zaujala natolik, že se rozhodl dívku z fotografie najít. „Našel jsem ji v Americe, byla to už stará paní a vzpomínat se jí nechtělo. Dokonce ani někteří členové její rodiny, například mladší dcera, neměli o jejích válečných strastech ani ponětí. Tajila to, chtěla je ochránit.“ 

Nakonec Ondřej Kundra po dlouhém přemlouvání paní Vendulku přesvědčil a zrodila se výjimečná kniha, osobní vzpomínky na hrůzy holocaustu. „Vendulka pochopila, že když o tom nebude vyprávět, zmizí velká část identity její rodiny.“ Zajímavé je i pozadí vzniku titulní fotografie, kdy si prý Vendulka neuvědomovala vážnost situace, běhala po bytě a těšila se na výlet, na který se s rodiči vydají. Fotograf jí okřikl s tím, že její veselost je nepatřičná a dívka zvážněla. A právě v tu chvíli zmáčkl spoušť. 

Součástí knihy je několik dalších fotografií Jana Lukase, které připomínají odchody do koncentračních táborů. Je tam mimo jiné snímek, na němž se lidé zpoza záclon dívají na Židy jdoucí na shromaždiště k transportu. Je to neméně silná fotografie jako titulní snímek. Zajímavé je také prolnutí osudů Vendulky a Jana Lukase a jejich silná touha po svobodě. Vendulce s matkou se podařilo utéct z pochodu smrti a za pomoci přátel se dočkaly konce války. Ani pak ale neměly klid a s nastupujícím komunistickým režimem se rozhodly zemi opustit. Nový život začaly v Americe. Jan Lukas tam zamířil ve svobodě smyčku utahujících šedesátých letech. „Právě touha po svobodě je hlavním poselství knihy,“ uzavřel setkání s návštěvníky veletrhu svět knihy Ondřej Kundra.