Ve znamení oslav

12.05.2023

V letošním roce si významné kulaté výročí připomínají hned dvě důležité instituce – Česká televize a Český rozhlas. Trojlístek oslavenců doplňuje Národní muzeum s výročím půlkulatým.

"Haló, haló, zde vysílací stanice Radiojournal," ohlásila Míla Kočová 18. května 1923 ve 20.15 z improvizovaného studia v plátěném stanu ve Kbelích u Prahy. Odstartovala tak bohatou, mnohdy pohnutou, ale navzdory všemu slavnou historii Československého a později Českého rozhlasu. Zatímco v prvním studiu bylo podle vzpomínek pamětníků jen několik beden, dvě židle a vypůjčený klavír, dnes má rozhlas hned několik budov, stovky zaměstnanců a nejmodernější studiové vybavení. Na několika stanicích nabízí bohatý program pro všechny věkové skupiny posluchačů. Ochutnávku ze současného vysílání představí Český rozhlas i na Světě knihy Praha. O svém vztahu k rozhlasu a o svých pořadech na jeho vlnách budou mluvit například Lucie Výborná, Milan Cais, Jan Rosák, Jan Cina nebo Jan Přeučil a další. K prodeji tu bude také unikátní kniha Rozhlasto, která připomíná právě oněch uplynulých sto rozhlasových let.

Mladší sestřička rozhlasu – Československá televize se prvního vysílání dočkala 1. května 1953. Studio se nacházelo v pražské Měšťanské besedě a vysílán byl předem natočený záznam, v němž měl hlavní slovo Jaroslav Marvan. Program, který nabízel jediný televizní kanál, byl vysílán černobíle a jen tři dny v týdnu. Až od prosince 1958 se začalo vysílat každý den. Druhý program si televize nadělila 10. května 1970 a barevné vysílání na něm bylo zahájeno o tři roky později. První program si na barvu musel počkat až do roku 1975. Stejně jako rozhlas ušla i televize pořádný kus cesty a je na co vzpomínat.

Na veletrhu Svět knihy Praha, kde se Česká televize prezentuje pravidelně, se bude ohlížet nejen do minulosti, ale představí i nové projekty. Přijdou moderátoři oblíbené Toulavé kamery Iveta Toušlová a Josef Maršál nebo cestovatelského Bedekru Martin Písařík a Jitka Ježková. Příznivci cyklu Modrá krev si budou moci nechat podepsat stejnojmennou knihu a televize, tak jako rozhlas, připravila ke svému výročí vzpomínkovou knihu 70 let stále spolu.

Třetím oslavencem, který se na Světě knihy Praha představí, je Národní muzeum. I tato významná česká kulturní instituce k veletrhu mnoho let patří a vždy návštěvníkům připraví zajímavý program. Letos, v roce kdy slaví 205 let od svého založení, přichystalo muzeum pořad na témata Reklama v době státního socialismu a Dělnictvo a práce jako hmotné kulturní dědictví. V rámci Profesního fóra bude Nina Milotová hovořit o Řípu – zrodu národního krajinného symbolu.

Všichni tři oslavenci mohou být hrdí na to, co za dobu od svého vzniku dokázali. Za to všechno jim patří dík a přání, ať se daří do dalších let.

Jana Maxtová