Ukrajina žije!

09.06.2022

Formality neformálně, tak by se dalo popsat oficiální otevření ukrajinského stánku na veletrhu Svět knihy Praha. 

Ukrajinský stánek na 27. ročníku festivalu Svět knihy Praha. Foto: @archiv Svět knihy 

Zahájení se spontánně odehrálo přímo před samotnou ukrajinskou expozicí, kterou si přišli prohlédnout ředitel veletrhu Radovan Auer, ministr kultury ČR Martin Baxa, ukrajinský velvyslanec v České republice Yevhen Perebyinis, předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka a další zástupci českého knižního trhu. Toto neformální gesto jen dokreslilo přátelské vztahy, které panují mezi českými nakladateli, knihkupci i autory a jejich ukrajinskými kolegy. 

Veletrh knihy cítil povinnost podat pomocnou ruku ukrajinské literatuře, a proto jí nabídli velký prostor, aby se představila českým čtenářům. "Chceme návštěvníkům ukázat bohatost tamní kultury a zároveň chceme umožnit Ukrajincům přístup k jejich literatuře," zmínil Radovan Auer dva body, které si veletrh vytýčil. Zároveň představil některé z aktivit českých nakladatelů, mezi něž patří například učebnice v ukrajinštině nebo vydání knihy pro děti, kterou Svaz českých knihkupců a nakladatelů poskytne ukrajinským dětem zdarma. A to samozřejmě není zdaleka všechno. 

Ředitel festivalu také poděkoval Ministerstvu kultury ČR, které nad touto pomocí Ukrajině převzalo záštitu. "Jsme rádi, že jsme přispěli k vydání knih v ukrajinštině. Víme, že knihy umí pomáhat a mohou tedy pomoci i ženám a dětem, které se ocitly daleko od domova, aby se cítily lépe," řekl ministr kultury Martin Baxa.

"Je pro nás důležité, že se o Ukrajině a její kultuře mluví, že ji můžeme představit, protože to je důkaz, že stále žije," dodal velvyslanec Ukrajiny v České republice Yevhen Perebyinis. "Putin říká, že Ukrajina neexistuje, ale my i touto účastní na veletrhu Svět knihy Praha dokazujeme, že to tak není, že naše literatura a kultura rozhodně existuje. Děkujeme, že tu můžeme být," dodává. 

Radovan Auer závěrem slavnostního zahájení dodal, že pro ukrajinské občany je vstup na veletrh zdarma a připomněl zajímavý bod programu, kdy se každý den v deset hodin dopoledne budou českým i ukrajinským dětem číst ukrajinské pohádky. Je to krásné vstřícné gesto, které propojuje oba jazyky, obě kultury.