Ukrajina na Světě knihy
S našimi ukrajinskými přáteli jsme v intenzivním kontaktu od prvního dne ruské agrese, snažili jsme se najít nejvhodnější způsob, jak pomoci. Mezi prvními světovými akcemi jsme se rozhodli zrušit účast jakýchkoliv oficiálních institucí Ruska. Během posledních tří měsíců jsme navštívili veletrhy v Bologni či Londýně, kde stál prázdný ukrajinský stánek, do něhož kolegové z celého světa vkládali vzkazy. Bylo to frustrující.
Od začátku jsme si dali za cíl, že prezentace Ukrajiny v Praze musí být živá, aktivní a atraktivní. A věřte, že bude, ostatně začíná diskotékou. Nenajdete ji v tištěném katalogu, protože se dynamicky vyvíjela do posledních dní, poprvé v celém rozsahu ji zveřejňujeme až nyní.
Na pražské prezentaci se s námi podílí místní ukrajinská ambasáda, Ukrajinský institut, Ukrajinský knižní institut, ukrajinský PEN klub a knižní festival Book Arsenal Kyjev. Po mnoha e-mailech a rozhovorech s ukrajinskými kolegy, kteří s námi komunikovali nejen z Ukrajiny, ale také z Berlína, Vídně či Varšavy, kam je válka zavála, jsme si stanovili tři cíle, na které jsme se soustředili.
Chceme pomoci ukrajinskému knižnímu průmyslu udržet se na nohou. Ve válce jsou zavřená knihkupectví a lidé moc nemají na čtení pomyšlení. Ukrajinské knihy a literatura obecně jsou na velmi vysoké úrovni, sbírají světová ocenění, ale a nakladatelé teď nemají na výplaty ani na papír. V Praze se v ukrajinském stánku, který jsme pro ně zdarma postavili, představí devatenáct (!) ukrajinských nakladatelství. Pomáháme jim navázat spolupráci s českými, italskými, německými a dalšími profesionály, kterým mohou prodat práva na své knihy, hledáme ale i cestu, jak jejich produkci dostat k jejich krajanům, kteří jsou momentálně u nás.
Chceme ukázat, jak bohatá a na jak vysoké úrovni je ukrajinská literatura a kultura obecně. Že to ani omylem není nějaká odnož kultury agresora, že je svébytná a má co nabídnout evropskému čtenáři. A také že je součástí evropské kultury. Proběhnou desítky pořadů, jeden se dokonce stal předskokanem veletrhu. V Centru současného umění Dox se ve středu 8.června představí show Fokstroty, kterou připravili Serhij Žadan a Jurij Guržy - diskotéka ukrajinských básníků z 20. let 20. století. Co by se stalo, kdyby se Serge Gainsbourg nenarodil v Paříži, ale v Charkově, kde kdysi žil jeho otec, a nahrál Erotic Pop na básně Rajisy Trojanker? Pražské představení má upravenou podobu. Na scéně se objeví Jurij Guržy a Ljuba Jakymčuk. Serhij Žadan nemůže v současné době opustit Charkov a vystoupí ze záznamu.
Kromě toho nás čeká několik autorských čtení, debat o aktuální situaci, čeští autoři budou navíc číst texty těch, kteří nemohou přijet. Protože bojují. Kompletní programový leták je přílohou tohoto článku.
A především chceme pomoci statisícům lidí na útěku, našim dočasným i trvalejším hostům, aby udrželi kontakt se svou kulturou a jazykem. Hlavně dětem, ty by měly mít možnost číst si knihy ve svém rodném jazyce. Představíme aktivity, jež tomu mají napomoci. Členové Svazu českých knihkupců a nakladatelů se složili na vydání jedné dětské knížky v ukrajinštině. Nadace manželů Kellnerových nakoupila učebnice češtiny a spustila web ucebniceproukrajinu.cz. Velvyslanectví Ukrajiny v České republice vydalo za podpory Peterka & Partners hned několik ukrajinských knih pro děti v rámci projektu Oleny Zelenské Kniha bez hranic. Vzniká hned několik dvojjazyčných knížek, třeba Válka, která změnila Rondo. V ukrajinštině vyšel i dnes již kultovní dětský časopis Raketa. Všechny tyto knížky a časopisy a řadu dalších budeme na Světě knihy Praha rozdávat zdarma ukrajinským dětem.
Jestli máte kolem sebe ukrajinské hosty, dejte jim prosím vědět, vstup pro ně je na celou dobu trvání veletrhu Svět knihy Praha zdarma. Programů v jejich jazyce se bude konat několik denně, včetně workshopů a čtení pro děti.
Ukrajinci svým hrdinným bojem nyní chrání i nás před barbary. K tomu od nás potřebují podporu a zbraně. Každý by měl pomoci, jak nejlépe umí. Naší zbraní je kniha.
Za tým Světa knihy
Radovan Auer
ředitel