Toto je môj coming out

24.05.2023

Nejen o queer poezii, ale i o postavení queer komunity ve společnosti, se mluvilo na setkání organizovaném nakladatelstvím Adolescent, které představilo antologii "Toto je môj coming out". Pořad byl součástí festivalového tématu Autoři bez hranic, kde pomyslné překračované hranice nebyly pouze mezi zeměmi, ale především i ve společnosti a v nás samotných.

Editoři Aleš Kauer a Atrin Matuštík vybírali ze sto třiceti textů, jež se v nakladatelství sešly po tzv. open callu. Výsledná antologie obsahuje třicet jedna básní z pera autorů známých, ale i těch, kteří si svou cestu na výsluní teprve hledají. Všechny básně mají jedno společné - reagují na loňské události, kdy v bratislavském gay klubu Tepláreň zabil útočník dva lidi. 

Na veletrhu Svět knihy se pod moderátorským vedením zástupců nakladatelství Adolescent Aleše Kauera a Akina Pekla představilo pět autorů – Antonín Zhořec, Jan Horský, Anna Štičková, Ladislav Zářecký a Richard L. Kramár. 

Každý přečetl svou báseň, která byla pro antologii vybrána. Slyšet verše přímo z úst jejich autorů byl zážitek, protože emoce, které skryli do slov, tak vypluly v plné síle na povrch. Jen oni totiž vědí, co při jejich psaní cítili, co chtěli, aby cítili čtenáři. Každý autor samozřejmě zvolil jiný způsob vyjádření, každý má jiný styl. "Z antologie je taková mapa, jaká je queer poezie, jaká může být," shrnul to výstižně Akino Peklo. Queer poezie se antologií přestavila jako pestrá, mnohovrstevnatá, ovšem ne vždy pochopená nebo vstřícně přijatá. 

V návaznosti na to byla zmíněna báseň Toto je môj coming out, která dala antologii jméno a jejíž autorka čelila na sociálních sítích vlně nepochopení. A to odráží vnímání queer komunity v části společnosti. Bohužel.