Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha ve stopách Hanzelky a Zikmunda

22.11.2019

Projeli třicet dva zemí a skoro sto třicet tisíc kilometrů. Cesta Asií, kterou plánovali téměř rok, jim zabrala devět měsíců. Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha jsou dva mladí cestovatelé z Plzně, kteří se vydali ve stopách Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, aby zjistili, jak jimi objevená místa vypadají po šedesáti letech. Knihu Zikmund 100, která z jejich cesty vznikla, pak věnovali Miroslavu Zikmundovi ke stým narozeninám.

"Chtěli jsme si splnit své cestovatelské sny. Rozhodli jsme se proto přefotit sto fotek, které vytvořili Hanzelka a Zikmund. Porovnávali jsme svět tak, jak vypadal před šedesáti lety, a jak vypadá dnes. A zjistili jsme, že na některých místech se nezměnil. Například v Bejrútu. Vyrostly tu nové domy, ale lidé se tu chovají stejně jako to Hanzelka se Zikmundem popsali ve svých knihách," vysvětloval plzeňskému publiku Tomáš Vaňourek.

Fotografií je v knize nakonec víc než sto. A spolu s nimi přidali autoři svá doporučení. "Knihy Hanzelky a Zikmunda pro nás fungovaly jako rádci. A naše kniha může sloužit podobně. Čtenáři v ní proto najdou naše tipy vztahující se k jednotlivým místům," doplnil Lukáš Socha.

Oba cestovatelé měli kromě sepsání zážitků a vytřídění fotografií z archivu čítajícího dvacet tisíc položek ještě jeden cíl: "Chtěli jsme být zpátky do stých narozenin pana Zikmunda a předat mu knihu jako dárek," uvedl Lukáš Socha. Reakci slavného cestovatele pak s jeho souhlasem nahráli. "Pro mě jste objevitelé," říká ve zvukovém záznamu dojatý Miroslav Zikmund, "ukázali jste mi svět, který už bych nikdy neviděl."