Tipy na sváteční čtení od bookstagramerky Kláry

18.12.2022

Číst knížky bylo dříve jako chodit do kina - o knihách se mluvilo s přáteli, tak jako se teď bavíme o hollywoodských trhácích či sériích. Bookstagrammeři jako je Klára z @klariny.knihy jsou takovými obrozenci čtení, kteří knížky vracejí na výsluní, přinášejí moderní sdílení, recenze a nefalšované knižní nadšení. 

Bookstagramerka Klára | Foto: Instagram @klariny.knihy

Která kniha Vás v životě nejvíce ovlivnila a jak?

Budu se už asi opakovat, protože tuhle knížku zmiňuji všude, kde se dá, ale bude to Malý život od Hanyi Yanagihary. Nádherné, ale nesmírně smutné a depresivní dílo, které v sobě skrývá obrovskou spoustu skvělých myšlenek a donutí vás se zamyslet nad vaším samotným životem, od větších věcí až po úplné maličkosti.

Máte nějakou oblíbenou knižní postavu, v níž jste se našla?

Asi nemám vyloženě žádnou takovou postavu. Kdysi bych řekla asi Cath z knížky Fangirl od Rainbow Rowell. Byla to taková tichá postava, ráda četla a byla z dvojčat, přičemž obě dvě od sebe nemohly být odlišnější. Ta mi bývala hodně podobná. Teď už to asi tolik neplatí - právě té tichosti se snažím zbavit.

Do Vánoc nám zbývá už jen pár dní. Jaké knížky byste doporučila jako dárky pod stromeček? A jakou knížku byste Vy sama chtěla pod stromečkem najít?

Já obecně nedokážu doporučovat moc veselých knížek, takže ode mě se dá čekat spíše nějaký generační román, současná světová či česká beletrie. S knížkami od vydavatelství Odeon nebo Absynt člověk také rozhodně neudělá chybu. Já sama bych si moc chtěla přečíst novinku od Petry Soukupové Nikdo není sám, na kterou zatím slýchám jen pozitivní reakce.

Říká se nesuďte knihy podle obalu - zaujal Vás ale v průběhu tohoto roku nějaký zajímavý knižní přebal?

A to já se klidně přiznám, že knížky podle obalu soudím dost často. Rozhodující pro mě je ale i autor a žánr. Málokdy se mi stává, že bych si koupila knížku jen proto, že se mi líbilo, jak vypadala. Za tento rok mě ale asi žádný obal vyloženě nenadchl.

Co byste poradila čtenářům, kteří si na příští rok dávají za cíl více číst? Jak se u knih udržet?

Především se do čtení nenutit jen proto, že máte pocit, že byste měli číst víc. Čtení by stále mělo být potěšením a něčím, u čeho můžeme relaxovat. Jenže porovnáváním s ostatními se z něj často stává soutěž, což není správné. Nejsem správný člověk, abych v tomhle dávala rady, sama čtu kvůli nedostatku času o mnoho míň. Nicméně pokud jste časově vytížení a máte nacpané diáře a nekonečné "to do" listy, zkuste tam zahrnout i bod o čtení, přímo do vašeho vytíženého dne.

Kdybyste si mohla vybrat, chtěla byste od začátku knihy vědět, jak příběh dopadne, nebo se to nikdy nedozvědět?

Uf, tak to je těžká otázka! Ale možná si vyberu tu první možnost, protože jsem odmala taková, že musím vědět, jak se něco uzavře, jak něco skončí, takže bych asi nezvládla druhou možnost se to nikdy životě nedozvědět. Zničilo by mě to!

Jedna otázka na závěr. Vybavíte si citát z nějaké z Vašich oblíbených knížek, který ve Vás rezonoval?

Další přiznání - mám nesmírně špatnou paměť a závidím svým kamarádům, kteří dokážou citovat různé repliky z filmů a seriálů, popřípadě úryvky z knížek. Já to bohužel nejsem, tudíž nemám ani žádný oblíbený citát, který bych mohla citovat.

Ptala se Jana Marxtová.