Světlana Alexijevičová, Ljudmila Ulická, Lukas Bärfuss i Etgar Keret. Svět knihy Praha navštíví hvězdy literárního světa, některé jako „hlas svobody“
Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha oznamuje jména dalších spisovatelských hvězd, které s potěšením přivítá na 27. ročníku. Sekce Literatura jako hlas svobody, jež poskytuje veřejnou tribunu autorům bojujícím za svobodu, uvede dvě autorky světového věhlasu: běloruskou laureátku Nobelovy ceny za literaturu Světlanu Alexijevičovou a jednu z nejvýznamnějších zástupkyň ruských opozičních intelektuálů Ljudmilu Ulickou. K hlasům svobody patří rozhodně i další z vážených hostů, lidskoprávní aktivista Nathan Law z Hongkongu. Svět knihy Praha propojuje celou plejádu hostů z různých koutů světa. Čtenáři se tak mohou těšit i na setkání s oceňovaným švýcarským romanopiscem Lukasem Bärfussem či mistrem krátkých textů izraelským autorem Etgarem Keretem. Velkou přízeň i u českých čtenářů si už získaly kanadská "královna thrillerů ze sousedství" Shari Lapena, britská kritiky i čtenáři oblíbená autorka Naomi Woodová i Francouzka s marockými kořeny a nebývalým literárním talentem Leïla Slimani. Zvláštní pozornost se 27. ročník, vedle již oznámeného čestného hosta, jímž je letos Itálie, rozhodl věnovat ukrajinské tvorbě pro dospělé i dětské čtenáře. Milovníkům literatury se Svět knihy Praha otevře na Výstavišti Praha v Holešovicích od 9. do 12. června.
Řadu laureátů Nobelovy cenu za literaturu, kteří byli hosty Světa knihy Praha, rozšíří v programu 27. ročníku Světlana Alexijevičová. Tato běloruská (a po matce také ukrajinská) novinářka, spisovatelka a představitelka literárního žurnalismu nahlíží kritické momenty sovětské i postsovětské doby prostřednictvím svědectví "obyčejných" lidí a zaznamenává je s literární bravurou. Několikrát se ocitla před soudem či v exilu. Česky vyšly všechny její knihy, například Modlitba za Černobyl nebo Doba z druhé ruky. Svět knihy Praha 2022 významné literátce předá Cenu Jiřího Theinera, která změní v letošním roce statut. Nově bude zaměřena na osobnosti, jež jsou hlasem svobody proti cenzuře a pro demokracii. Kritický pohled jak na Sovětský svaz, tak na současný režim v Rusku se odráží rovněž v díle ruské autorky Ljudmily Ulické. Její věhlas přesáhl hranice rodné země, kde v očích oficiální linie patří k černým ovcím za svůj postoj vůči Putinově režimu. Mluví například o "stalinizaci" Ruska. Patří k ruským intelektuálům, kteří odsoudili Putinovu agresi vůči Ukrajině. Do češtiny byly mimo jiné přeloženy její romány Případ Kukockij a Zelený stan. V současnosti obě autorky žijí v exilu v Berlíně
„Pozvání Světlany Alexijevičové a Ljudmily Ulické je důležitou součástí programové sekce Literatura jako hlas svobody. Chceme tak dát prostor hlasu, který nesouhlasí s Putinem, jehož názory jsou slyšet mnohem hlasitěji. I když Svět knihy Praha zrušil oficiální prezentaci Ruska, neruší ruskou kulturu - naopak," upozorňuje dramaturg festivalu Guillaume Basset. Sekce Literatura jako hlas svobody chce letos akcentovat téma dvou nedemokratických zemí: Ruska a Číny. Hlas proto propůjčí i lidskoprávnímu aktivistovi Nathanu Lawovi, jednomu z vůdců takzvané deštníkové revoluce v Hongkongu, která byla pokusem ochránit demokracii před autoritářstvím komunistické strany. Čínská vláda proti těmto demonstracím tvrdě zasáhla, Law skončil ve vězení a nyní žije v exilu. Loni svůj příběh zúročil v knize Svoboda: jak ji ztrácíme a bráníme.
Svět knihy Praha dává návštěvníkům možnost poznat literaturu mnoha zemí. V aktuálním ročníku jim přiblíží například také tvorbu švýcarského prozaika a dramatika Lukase Bärfusse, jehož jméno už je pojmem v německy mluvících zemích. Je jediným literátem ze Švýcarska, který obdržel nejprestižnější ocenění německojazyčné literatury, Cenu Georga Büchnera. Bärfuss se zabývá aktuálními a znepokojivými tématy, jako je rozvojová pomoc při genocidě ve Rwandě či sexuální život mentálně postižených. Na veletrhu se zapojí do debaty o psaní her se španělským filozofem, matematikem a také dramatikem Juanem Mayorgem, jenž se ve svém psaní inspiroval mimo jiné pověstí o Golemovi. Oblíbený a uznávaný izraelský spisovatel Etgar Keret napravuje svým příjezdem "dluh", který má vůči Světu knihy Praha. Nemohl se totiž veletrhu účastnit v roce 2017, kdy byl čestným hostem právě jeho rodný Izrael. Keretův povídkový soubor Stesky po Kissingerovi je považován za jedno z nejvýznamnějších literárních děl v hebrejštině. Řada jeho knih je k dispozici v českém překladu, nejnověji povídky Tak už leť.
Pozváním kanadské spisovatelky Shari Lapena Svět knihy Praha potvrzuje, že rozhodně není elitářskou akcí, ale že záběr veletrhu zahrnuje i literaturu oslovující širokou veřejnost. "Královna thrillerů ze sousedství" baví čtenáře návykově napínavými příběhy, jejichž celosvětový úspěch odstartoval psychothriller Manželé odvedle z roku 2016. Že je mistryní nečekaných zvratů, prokazuje i v nejnovější knize Nepříliš šťastná rodina, kterou na veletrhu představí osobně. Francouzskou prozaičku s marockými kořeny Leïlu Slimani objevili čtenáři mimo Francii především díky románu Něžná píseň, ověnčeném Goncourtovou cenou. V tomto díle i v dalších Slimani otevírá témata feminismu, ženské sexuality a kolonialismu. Do češtiny byl nedávno přeložen její román Válka, válka, válka, první díl připravované trilogie Země těch druhých a grafický román Ruční práce. České čtenáře jistě potěší i setkání s britskou spisovatelkou Naomi Woodovou, která jim díky překladům prokázala, jak poutavě umí psát o historii. Ať už v rafinované Hře s tajemstvím odehrávající se v turbulentní časech předválečného Německa, nebo v románu Paní Hemingwayová, kde proplétá osudy čtyř žen slavného spisovatele.
Organizátoři Světa knihy Praha 2022 se také rozhodli dát najevo svou podporu Ukrajině a tamním literátům a dalším tvůrcům spojeným s literaturou. Jeden veletržní stánek proto vyhradí prezentaci ukrajinské tvorby pro děti i dospělé. "S ukrajinskými partnery intenzivně komunikujeme o jejich účasti, jež by měla být výrazná a viditelná. Chceme kolegům trochu vynahradit, že musel být zrušen skvělý kyjevský veletrh Book Arsenal, a tak chystáme takový malý Arsenal na našem veletrhu. Kromě čtení a diskuzí se chystá i multimediální show Fokstroty, která předvede ukrajinskou avantgardní poezii z první poloviny dvacátého století v rytmu diska. Chceme také pomoci udržet ukrajinský knižní průmysl v chodu. Na Světě knihy Praha se navíc budou ukrajinským dětem zdarma rozdávat knihy v ukrajinštině, které připravují čeští nakladatelé," upřesnil ředitel Světa knihy Praha Radovan Auer.
Svět knihy Praha 2022 přivítá od 9. do 12. června na Výstavišti Praha v Holešovicích spisovatele, ale také dramatiky, scenáristy, tvůrce seriálů i hudby, tedy také všechny, kteří rozšiřují svět knih. Na literární svátek dorazí hosté z různých koutů světa, od Islandu po Argentinu, tradičně se představí autoři v rámci projektu Das Buch či severští spisovatelé. Jako čestný host se prezentuje Itálie. Současnou italskou literaturu i atmosféru kulturou prodchnuté země přivezou například Donatella Di Pietrantonio, Viola Ardone, Stefania Auci, Gianfranco Calligarich a Luigi Zoja. Navíc 27. ročník provází motto vypůjčené z díla italského intelektuála světového významu Umberta Eca, jehož slova vystihují i ideu Světa knihy Praha: "Žijeme pro knihy a je to sladké poslání ve světě upadajícím a zmítaném nepořádkem." Organizátoři nezapomínají ani na malé čtenáře, kteří to své najdou v pavilonu Rosteme s knihou, a je připraven i další zajímavý program určený odborné veřejnosti.