Svět knihy v Plzni patřil dětem

09.10.2022

V pátek 23. září ožilo plzeňské DEPO2015 dětmi. Svět knihy, který se v zajímavém industriálním prostoru představil už potřetí, byl totiž letos zaměřen právě na malé a dospívající čtenáře. Dostal podtitul "festival čtenářství a knížek pro školy i rodin".

Festival Svět knihy dětem v Plzni. | Foto: @archiv Svět knihy Praha


Velkému zájmu se těšila mimo jiné beseda Jak se dělá (nový) Harry Potter, která ukázala, že příběh bradavické školy a jejích studentů neztrácí na atraktivitě ani dvacet pět let po vydání první knihy. Setkání s Petrem Eliášem, šéfredaktorem nakladatelství Albatros, které knihy o slavném kouzelníkovi vydává, bylo živé a plné dotazů více jak dvoustovky školáků.

Zvídavost dětí potěšila také Petru Hůlovou, která v rámci kampaně Rosteme s knihou, pod jejímiž křídly se plzeňský festival odehrával, přijela představit svou novinku Liščí oči. "Děti byly fajn, ptaly se, byly aktivní. Setkání mělo hezkou atmosféru. Potěšilo mě, že některé děti si pak knihu koupily. Dokonce i paní učitelky," hodnotila své vystoupení autorka.

Menší děti si v dopoledním programu užily workshop Květolelo, Keřolelo, kde s autorkou a ilustrátorkou Terezou Marianovou vyráběly listy do herbáře. Stejnému zájmu se těšilo setkání s výtvarnicí Galinou Miklínovou a spisovatelkou Markou Míkovou nad jejich společnou knihou Kabát a kabelka

"Děti zajímalo, kolik nám je let nebo co znamená slovo 'love', které je v knížce vysprejované na zdi Městské knihovny. Vysvětlovaly jsme, že anglicky to znamená láska, ale romsky peníze. Chtěly vědět, jestli umíme ještě jiná romská slova. Povídali jsme si o tom, zda si píší deník, nebo dokonce vlastní knihu. Mnozí ano. Dokonce mají své tajné písmo i tajnou řeč a chvíli v ní dokonce mluvili. Ptala jsem se jich, jestli mají rozečtenou nějakou knihu. Většina řekla, že ano. Odjížděla jsem s krásným pocitem, že děti čtou," svěřila se Marka Míková.

Svět knihy v Plzni patřil dětem! | Foto: @archiv Svět knihy Praha
Svět knihy v Plzni patřil dětem! | Foto: @archiv Svět knihy Praha

Vedle tuzemských autorů se na festivalu představil i aktuální rezident projektu Praha město literatury, tchajwanský spisovatel a básník Enkaryon Ang. V barvité prezentaci plné ukázek hovořil o dětských písňových textech a jejich proměnách v průběhu času. "S postupnou demokratizací Tchaj-wanu se témata dětských písní začala otevírat, nebyla taková cenzura jako dřív. Dnes můžeme tradiční texty slyšet třeba v populární písničce," vysvětloval a dodal, že v současné dětské tvorbě jsou patrné i evropské a americké vlivy podobně jako my v České republice vnímáme vlivy asijské kultury například ve vzrůstající popularitě mangy.

I odpolední program, kdy přišli především rodiče s dětmi, nabízel mnoho zajímavého. Mládež ocenila diskusi o žhavých trendech v young adult literatuře, mladší děti si vyslechly povídání Petra Stančíka o partičce H2O a s Galinou Miklínovou si k tomu vyrobily ponorku. Hezkým zpestřením bylo vystoupení Divadla Čučka. "Naše publikum má doširoka otevřené oči, usmívá se a v jistou chvíli se zapojí do našich divadelních aktivit. V ideálním případě končíme děkovačkou s dobrovolníky, kdy je na pódiu skoro každý. Přesně to se stalo v Plzni, dokonce dvakrát, s představením Nožička a Wohryzek dle mé nové knížky. Vzali jsme diváky do světa první republiky, do dobrodružství mladého Čechoameričana a zanícené české novinářky. Při detektivním pátrání vypomohli pánové Kafka, Čapek a Hašek. A ty úsměvy tam byly," pochvaloval si autor knihy Marek Toman. 

Různorodý program na letošním festivalu v Plzni. | Foto: @archiv Svět knihy Praha

Do Plzně se vydal také rozhlasový moderátor Ilja Kučera ml., který se po několika knihách pro dospělé pustil do příběhů pro děti Slůňadla. Doprovodila ho herečka Eva Spoustová a malíř Vojtěch Horálek. "Prostory plzeňského DEPO2015, kde se literární festival konal, jsou opravdu velmi nekonvenční, zajímavé a příjemné. Právě neformální atmosféra, která tu panovala, umožnila zvídavým návštěvníkům nahlédnout do ilustrátorské dílny Vojtěcha Horálka a prostřednictvím originálů si nechat popsat vznik linorytů, které tuhle knížku provázejí," řekl ke svému vystoupení na Světě knihy Ilja Kučera ml.

Vedle zajímavého programu bylo možné si knihy účinkujících spisovatelů i zakoupit. Svou produkci pro děti malé i větší představily například nakladatelství Baobab, Meander, Lingea, Crew a samozřejmě stálice na poli dětské literatury Albatros, včetně své edice CooBoo pro náctileté čtenáře.

"Byl to moc příjemný den, potěšil nás hlavně zájem školních výprav. Je vidět, že řada škol vnímá rozvoj čtenářství a čtenářské gramotnosti jako důležité téma. Také nás těší nás, že jsme v Plzni udrželi kontinuitu. Tentokrát to byl jen festival, ale příští rok už se chceme vrátit s plnohodnotným formátem dvoudenního mezinárodního knižního veletrhu s literárním festivalem," zhodnotil akci ředitel Světa knihy Radovan Auer. 

Letošní Svět knihy dětem Plzeň splnil, co si předsevzal. Chtěl nejen dětem, ale i jejich rodičům a učitelům představit současnou dětskou literaturu, její kvalitu a pestrost. A to se podařilo. Na jednodenní akci přišlo 1300 návštěvníků.