Svět knihy Praha nově v zářijovém termínu

12.04.2021

Pořadatelé mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha se rozhodli posunout termín konání letošního ročníku. Akce proběhne v tradiční lokaci na Výstavišti Praha od 23. do 26. září 2021.

Foto: @archiv Svět Knihy

„Do poslední chvíle jsme věřili, že by akce v avizovaném červnovém termínu mohla proběhnout, byli bychom schopni ji uspořádat jako akci bezpečnou a návštěvnicky komfortní (rozestupy, všichni účastníci otestovaní atd.). V tuto chvíli jsme však dospěli k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit. Navíc, zatímco u nás se epidemická situace v posledních dnech vyvíjí pozitivně, v jiných evropských státech právě kulminuje, což nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů,“ uvádí důvody ke změně termínu ředitel veletrhu Radovan Auer.

Organizátoři zvolili přesunout nejdůležitější knižní událost České republiky na konec třetího kvartálu, a to od 23. do 26. září 2021. Domnívají se, že vzhledem k předpokládané zlepšené epidemické situaci i proočkovanosti obyvatel je zářijový termín pro konání 26. ročníku veletrhu nejoptimálnější. Nadále se počítá s tím, že se program z velké části bude konat ve venkovních pavilonech a v případě potřeby bude připraveno také testování účastníků.

„Zářijový termín umožňuje přivézt velmi zajímavé hosty a zároveň vystavovatelům představit knižní novinky druhé poloviny roku,“ vysvětluje výhody nového termínu Radovan Auer.

Čestným hostem letošního ročníku bude literárně jistě atraktivní Francie, zvláštní pozornost bude věnována také Polsku, jehož prezentace se v loňském roce nemohla uskutečnit. Motto ročníku „Můj domov je v jazyce“ má za cíl zkoumat otázky vztahu literárních děl i jejich autorů k jazyku, ke geografické i mentální příslušnosti k dané zemi.